چه کسانی کاندید مناسب لابیاپلاستی هستند؟

به post امتیاز دهید

لابیاپلاستی یک جراحی انتخابی می‌باشد، با توجه به اینکه این جراحی در اغلب موارد یک الزام پزشکی نمی‌باشد و افراد با توجه به میل و نظر شخصی خود جهت این جراحی اقدام می‌نمایند بنابراین در صورتی که شرایط لازم جهت این جراحی را نداشته باشند پزشکان از انجام این جراحی خودداری می‌نمایند. عفونت مکرر واژن و داشتن لابیای نامتقارن و بزرگ که رابطه جنسی را با مشکل مواجه می کند از دلایل عمده برای انجام این جراحی است.
لابیاپلاستی یک جراحی سرپایی می‌باشد که در مدت کمتر از یک ساعت قابل انجام است اما جهت انجام همین جراحی ساده نیز باید دارای شرایطی باشید تا از هرگونه عارضه و مشکلی پس از جراحی در امان بمانید. در ادامه این مقاله از سایت دکتر ندا حاجیها برخی از مهمترین شرایطی که لازم است جهت جراحی لابیاپلاستی داشته باشید عنوان می‌شود.

تماس با دکتر ندا حاجیها

محتوا

چه کسانی کاندید مناسب جراحی لابیاپلاستی هستند؟

• افرادی که از ظاهر لابیای خود رضایت ندارند
مشکل در ظاهر لابیا به دلیل عوامل مختلفی ممکن است ایجاد شود، برخی از این عوامل عبارتند از:

 • زایمان واژینال: زایمان واژینال یا زایمان طبیعی منجر به بروز تغییرات عمده‌ای در ظاهر لابیا می‌شود و اکثر خانم‌ها پس از زایمان به جراحی لابیاپلاستی فکر می‌نمایند اما باید این نکته را بدانید که تنها در صورتی می‌توانید جهت جراحی لابیاپلاستی اقدام نمائید که قصد بارداری مجدد نداشته باشید، در صورتی که لابیاپلاستی را انجام دهید و پس از چند سال دوباره زایمان طبیعی داشته باشید ممکن است دچار مشکلاتی مشابه شوید بنابراین زمان انجام جراحی لابیاپلاستی را به هنگامی موکول نمائید که دیگر قصد بچه دار شدن را نداشته باشید.
 • مشکلات مادرزادی در ظاهر لابیا: برخی از افراد از همان بدو تولد ممکن است اندازه‌ی لابیای مینور بزرگتر از حد نرمال باشد و در هنگام ورزش و پوشیدن لباس زیر برای آنها موجب مشکلاتی شود، همچنین عفونت‌های مکرر در دستگاه تناسلی یکی دیگر از مشکلاتی است که به دلیل بزرگ بودن لب‌های لابیای مینور ایجاد می‌شود.
 • عدم تناسب و تقارن در لابیاها: لابیای مینور و ماژور در شکل دهی ناحیه خارجی تناسلی نقش عمده‌ای دارد، هرگونه عدم تناسب و یا عدم تقارن در دو طرف لابیای مینور و یا ماژور می‌تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس در هنگام رابطه جنسی شود، جراحی لابیاپلاستی گاهی اوقات نقش مهمی در روابط جنسی افرادی که سالها از مشکلات لابیا رنج می‌برده‌اند ایفا می‌نماید.

• افرادی که دچار مشکلات پزشکی هستند
همان طور که پیشتر اشاره کردیم اکثر افرادی که جهت لابیاپلاستی اقدام می‌نمایند از ظاهر لابیای خود رضایت ندارند اما برخی افراد نیز به دلیل مشکلات پزشکی جهت این جراحی اقدام می‌نمایند، برخی از مشکلاتی که ممکن است منجر به لزوم این جراحی شود عبارت است از:

 • عدم رضایت جنسی
 • عفونت‌های مکرر به دلیل بزرگ بودن لبه‌های لابیای مینور
 • ایجاد سوزش، خارش و ناراحتی در هنگام پوشیدن لباس‌های ورزشی خاص مانند لباس شنا، لباس‌های ژیمناستیک و …
 • احساس ناراحتی در هنگام دوچرخه سواری

سن افراد درانجام جراحی لابیا موثر است؟

افرادی که به سن قانونی رسیده‌اند می توانند برای جراحی لابیاپلاستی اقدام کنند.
با توجه به اینکه جراحی لابیاپلاستی یک جراحی انتخابی می‌باشد بنابراین تنها خود فرد می‌تواند جهت این جراحی رضایت بدهد و تا رسیدن به سن قانونی که در اکثر کشورها ۱۸ سال می‌باشد فرد نمی‌تواند درخواست جراحی لابیاپلاستی را داشته باشد. با توجه به اینکه تا سن ۱۸ سالگی ممکن است تغییراتی در حین بلوغ در ناحیه تناسلی رخ بدهد از لحاظ پزشکی نیز لازم است که فرد تا رسیدن تا ۱۸ سالگی و اتمام تغییرات بلوغ جهت انجام این جراحی صبر نماید.

بیشتر بدانید: درمان عفونت واژن با لیزر

چه بیماری هایی مانع از انجام لابیاپلاستی می شود؟

• افرادی که از سلامت جسمانی مناسب برخوردار هستند
جهت انجام جراحی لابیاپلاستی باید از لحاظ جسمانی سالم باشید و دچار بیماری‌های مزمن نباشید، برخی از بیماری‌هایی که مانع از انجام جراحی لابیاپلاستی می‌شود عبارت است از:

 • بیماری‌های خونی که منجر به عدم انعقاد خون می‌شود
 • بیماری دیابت
 • هرگونه عفونت در ناحیه تناسلی
 • بیماری‌های خودایمنی
 • عفونت‌های پوستی فعال و …
  پیش از جراحی لابیاپلاستی باید فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید، مصرف برخی داروها ممکن است در روند جراحی تداخل ایجاد نماید.

• افرادی که از سلامت روحی مناسب برخوردارند
پس از جراحی لابیاپلاستی ممکن است تمام خواسته‌هایی که فرد از جراحی داشته مطابق میل او انجام نشود، این مشکل در تمام جراحی‌های زیبایی وجود دارد و بیمار باید بتواند این تغییرات را به صورت واقع بینانه قبول نماید، تغییراتی مانند کاهش بیش از اندازه‌ی لابیا، عدم تقارن در دو طرف لابیا، ایجاد اسکار پس از بهبود زخم‌ها و …. در صورتی که بیمار از سلامت روحی مناسبی برخووردار نباشد ممکن است پس از ایجاد این مشکلات دچار افسردگی و یا مشکلات روحی شود، بنابراین لازم است زمانی جهت این جراحی اقدام نمائید که از لحاظ پزشکی و یا زیبایی دچار مشکلات حاد در ناحیه لابیا باشید و هم چنین از جراحی لابیاپلاستی انتظار نتایج طبیعی و واقع گرایانه را داشته باشید نه یک معجزه‌ی زیبایی.

دلایل مهم برای انجام لابیاپلاستی

در انتها باید گفت کسانی که دارای مشکلاتی در ناحیه تنالی خود هستند، که بزرگ بودن لابیاها عامل آن است می توانند با مشورت پزشک متخصص زنان و جراح زیبایی زنان برای این جراحی اقدام کنند. با انجام جراحی لابیاپلاستی علاوه بر رفع مشکلاتی نظیر عفونت های مکرر می توان به زیبایی مناسبی برای این ناحیه دست یافت.

دکتر ندا حاجیهامتخصص زنان، زایمان، ‎نازایی، جراحی زیبایی زنان
دکتر ندا حاجیها

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند. در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند. ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

پاسخ

3 × پنج =

Call Now Buttonتماس با دکتر ندا حاجیها