درد بعد از عمل لابیاپلاستی

به post امتیاز دهید

یکی از پر تکرار ترین سوال ها در مورد عمل لابیاپلاستی، در مورد درد بعد ازعمل لابیاپلاستی می باشد. آیا لابیاپلاستی درد داد و یا شدت درد بعد از عمل لابیاپلاستی به چه صورتی می باشد؟ آیا راهی وجود دارد که بتوان از درد بعد از عمل لابیاپلاستی کاست؟

در واقع باید به شما بگوییم که احساس درد بعد از عمل لابیاپلاستی یک موضوعی کاملا طبیعی بوده. البته نگرانی خانم هایی که قصد انجام این عمل را دارند نیز طبیعی بوده و در نتیجه در این زمینه از پزشک خود سوال می کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با نکات در مورد درد بعد از عمل لابیاپلاستی آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

محتوا

آیا درد بعد از لابیاپلاستی طبیعی می باشد؟


در جواب به مراجعه کنندگانی که در مورد درد بعد از عمل لابیاپلاستی نگرانی دارند باید بگوییم که همان طور که بعد از انجام هر جراحی، تورم و درد با شدت های کم و یا زیاد وجود دارد، در عمل لابیاپلاستی نیز همین طور می باشد. نکته مهم در خصوص درد بعد از عمل لابیاپلاستی این است که افراد باید مد نظر قرار داشته باشند که این احساس به طور معمول با رعایت کردن صحیح مراقبت های بهداشتی پس از جراحی کاهش و به تدریج بهبود خواهد یافت.

در کنار رعایت کردن این اصول، به منظور کنترل کردن درد بعد از عمل لابیاپلاستی پزشک جراح دارو های مسکنی را تجویز می‌کند تا به وسیله استفاده از آن‌ها، راحتی بیشتری برای بیمار وجود داشته باشد و کمک شایانی برای بهبود درد به ارمغان آید.

دلیل درد بعد از لابیاپلاستی چیست؟

هدف از انجام جراحی لابیاپلاستی، ایجاد تقارن بین لابیا ها بوده و به این طریق بد شکلی آن رفع خواهد شد. دسته از خانم‌ها به دلایلی از جمله افزایش سن، تجربه زایمان‌های زیاد، استفاده کردن از لباس زیرهای تنگ و چسبان و بی کیفیت و حتی گاهی به دلیل عوامل ژنتیکی، دچار بد فرمی لابیاها خواهند شد. این دسته از خانم‌ها به تدریج اعتماد به نفس خود را از دست خواهند داد.

در شرایطی نیز لابیاهای مازور و مینور بیش از حد بزرگ هستند که این موضوع سبب می شود تا عفونت های واژینال ایجاد گردد. دلیل این موضوع این است که در این شرایط، شست و شو و رعایت کردن نکات بهداشتی به خوبی صورت نمی‌گیرد و در نهایت ساخت این موضوع خواهیم بود که لابیا ها مکان‌هایی برای تجمع و رشد کردن میکروب های عفونی خواهند شد.

اما علت درد بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟ در واقع باید بیان کنیم که احساس درد بعد از عمل لابیاپلاستی به علت برداشتن لابیا های اضافی و همچنین برداشتن پوست اضافی کلیتوریس می باشد. لابیاپلاستی با لیزر معمولا بخیه کمتری خواهد داشت و برش در این جراحی معمولا کمتر است.

از دیگر علت های ایجاد درد بعد از عمل

لابیاپلاستی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بهره بردن از تکنیک های اشتباه و یا نامناسب در حین عمل
  • عدم مصرف دارو های تجویز شده
  • انجام دادن فعالیت های ورزشی سنگین و پر فشار
  • دست کاری محل عمل و بخیه ها بعد از عمل لابیاپلاستی
  • برقراری رابطه جنسی پیش از بهبودی به طور کامل

افزایش میل جنسی بعد از لابیاپلاستی اتفاق می‌افتد اما برای شروع رابطه باید سعی کنید ۶ هفته تا دوماه از رابطه جنسی پرهیز کنید تا دچار عوارض نشوید.

احساس درد بعد از عمل لابیاپلاستی و در حین آن

عمل لابیاپلاستی به طور معمول به صورت سرپایی و با کمک تکنیک های بیهوشی عمومی صورت می گیرد. به همین دلیل است که مراجعین نباید بابت احساس درد در حین جراحی نگرانی داشته باشند، زیرا این درد کم در حین جراحی کاملاً طبیعی می باشد.

اما در مورد احساس درد بعد از عمل لابیاپلاستی باید بدانید که از همان روز های اول پس از جراحی به وجود خواهد آمد. در این زمان جراح از دارو های مسکن به منظور کاهش درد، سوزش و خارش استفاده می کند. همچنین توصیه می شود بعد از عمل حتماً از کمپرس سرد استفاده نمایید. پس از اینکه سه روز از جراحی لابیاپلاستی گذشت، روند درد رو به کاهش خواهد رفت و می توان گفت بعد از حدود یک هفته، درد به طور کامل قطع خواهد شد. در این زمان ممکن است شاهد به وجود آمدن حس خارش در این ناحیه باشیم. اما این خارش جای نگرانی ندارد، زیرا یک نشانه است برای اینکه بخیه لابیاپلاستی جراحی جوش خورده اند.

نکات ضروری برای کاهش و بهبود درد بعد از عمل لابیاپلاستی

نکاتی وجود دارد که رعایت آن ها برای خانم هایی که عمل لابیاپلاستی انجام دادند، ضروری می باشد و رعایت این موارد سبب می شود تا زود تر شاهد بهبود محل جراحی باشیم.
از مهم ترین نکات این است که خانم ها بایستی بعد از انجام عمل لابیاپلاستی ناحیه تناسلی خود را خشک نگه دارند. زیرا مرطوب نگه داشتن این نواحی بعد از عمل می تواند موجب شود که میکروب ها رشد کنند و تجمع میکروب ها در ناحیه عمل باعث بروز درد و التهاب در محل جراحی شود.

بنابراین به منظور رفع درد بعد از عمل لابیاپلاستی توصیه می شود بعد استفاده از سرویس بهداشتی و یا حمام کردن، حتما خود را خشک کنید و البته توصیه می شود هیچ گاه برای خشک کردن ناحیه تناسلی خود از دستمال توالت های کاغذی استفاده نکنید. در واقع توصیه می کنیم از پارچه نخی تمیز و نرم و یا سشوار کمک بگیرید.

همچنین باید بعد از عمل لابیاپلاستی لباس های زیر نخی و با اندازه گشاد بپوشید زیرا این کار جلوی تحریک شدن لابیا ها بعد از عمل را خواهد گرفت.
بعد از جراحی، به علت درد بعد از عمل لابیاپلاستی لازم است حتما ۲۴ ساعت خواب کافی صورت گیرد. همچنین انجام فعالیت های روزانه در حد سبک در ۷۲ ساعت ابتدایی بعد از جراحی میسر خواهد بود.

ما در مطلب سوالات متداول لابیاپلاستی به پاسخ نگرانی هایی که ممکن است قبل و بعد از عمل داشته باشید پرداخته ایم.

کلام پایانی

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید سعی کردیم تا شما عزیزان را با درد بعد از عمل لابیاپلاستی آشنا کنیم. به همین منظور به بررسی علت های ایجاد درد بعد از عمل لابیاپلاستی پرداختیم و گفتیم که این درد طبیعی است و با گذشت زمان و رعایت نکات بهداشتی بهبود خواهد یافت. در نهایت نیز به نکاتی اشاره کردیم تا با انجام آن درد بعد از عمل لابیاپلاستی را کاهش دهید. در صورتی که شما عزیزان در این زمینه نیاز به مشاوره و راهنمایی های بیشتری دارید می توانید با جستجو بهترین جراح لابیاپلاستی را یافته و از تجربیات او بهره بگیرید.

دکتر ندا حاجیهامتخصص زنان، زایمان، ‎نازایی، جراحی زیبایی زنان
دکتر ندا حاجیها

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند. در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند. ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

پاسخ

3 × سه =

Call Now Buttonتماس با دکتر ندا حاجیها