درمان عفونت واژن با لیزر

۴/۵ - (۱ امتیاز)

از جمله مهم ترین و شایع ترین مشکلی که خانم‌ها با آن روبه رو هستند، عفونت واژن می باشد. تمام خانم‌ها در دوران باروی یعنی از سن بلوغ تا دوران یائسگی، حداقل یک بار به عفونت های واژینال دچار شده اند. علت اصلی عفونت های واژن این است که، تعادل موجود بین باکتری های مفید و مضر در واژن بر هم می ریزد. باکتری های مفید یک سری باکتری های محافظتی هستند که مانع رشد بیش از حد باکتری های مضر یا بیماری زا می باشد.

عوامل مختلفی موجب بروز این عفونت در خانم ها می شود که شامل باکتری‌ها، انگل ها و قارچ ها می شوند. در این مقاله از سایت دکتر ندا حاجیها سعی داریم به شرح عوامل موثر در بروز عفونت های واژن و انتخاب بهترین روش درمان عفونت های ناحیه ژنیتال بپردازیم.

تماس با دکتر ندا حاجیها

محتوا

عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن یا واژینیت یکی از مشکلات و عفونت های شایع در بین بانوان است، که می تواند با التهابات و ترشحات واژن همراه باشد، در واقع این عارضه التهاب بخش های داخلی واژن را شامل می شود که در دوران باروری یعنی از زمان بلوغ تا یائسگی شیوع دارد.

ترشحات طبیعی واژن که در بیشتر بانوان وجود دارد، مشکلی ایجاد نمی کند و کاملا طبیعی است، اما باید یادآور شویم برخی از این ترشحات طبیعی نیستند و می توانند علایمی از وجود عفونت و یا سایر مشکلات باشد.

لازم به ذکر است نسبت به این بیماری نباید بی توجه باشید، چرا که ممکن است باعث گسترش آن به سایر بخش های دستگاه تناسلی مانند مجاری و رحم گردد و عوارض بیشتری را به دنبال داشته باشد، عفونت واژن می تواند ابتلا به برخی بیماری ها مانند التهابات لگن و برخی از مشکلات مانند نازایی و سقط جنین را در پی داشته باشد، از این رو می بایست در صورت مشاهده علایم آن حتما به پزشک مراجعه کنید و روند درمان را پیگیری نمایید.

علت عفونت واژن مکرر

سوالی که بسیاری از بیماران مطرح می کنند این است که علت عفونت واژن چیست و چه عواملی در بروز آن دخیل است، در واقع عوامل مختلفی می تواند در بروز این عارضه نقش داشته باشند، در داخل بدن و از جمله دستگاه تناسلی میکروارگانیسم های مفیدی وجود دارند که در سلامتی نقش موثر دارند، در صورت بر هم خوردن تعادل فلور طبیعی، بدن می تواند با مشکلاتی مواجه گردد.

در واژن نیز بر هم خوردن این تعادل می تواند عوارضی مانند عفونت واژن را در پی داشته باشد، واژینوز باکتریایی یکی از انواع عفونت واژن است، که در اثر عدم تعادل باکتری های مفید و افزایش باکتری های مضر به وجود می آید.

عفونت های ناشی از مخمر نیز از دیگر عوامل این عارضه است که با درد و سوزش همراه بوده و معمولا با ترشحات سفید غلیظ و التهاب همراه است.

تریکومونیازیس نوع دیگر از این بیماری است که با ترشحات زرد تا سبز رنگ همراه با خارش و بوی بد همراه است.

علاوه بر موارد فوق برخی از مواد محرک مانند محصولات بهداشتی، صابون ها، محصولات ضد بارداری و همچنین برخی از انواع لباس ها نیز می توانند سبب ایجاد التهاب در واژن گردند، باید توجه داشت که شناخت دلیل بروز عفونت واژن در روند درمان آن مهم است و با مشاهده این علایم می بایست آن را جدی بگیرید.

درمان عفونت مکرر

علت عفونت در دختران باکره چیه؟

بسیاری از دختران نوجوان هم دچار عفونت واژن می شوند اما علت آن چیست؟ اغلب ما گمان می کنیم که این مشکلات بعد از داشتن رابطه جنسی و از دست رفتن پرده بکارت ایجاد می‌شود. اما بعد از معاینه توسط متخصصص مشخص خواهد شد که این مشکل می تواند به دلایل دیگری از جمله بزرگ بودن لابیاها ایجاد شده باشد. بنابراین با جراحی لابیاپلاستی در دختران که هیج مشکلی برای پرده بکارت آنها ایجاد نمی کند، می توان این مشکل را برطرف کرد.

علائم عفونت واژن در زنان

برخی از علائم در عفونت واژن مشاهده می گردد، از جمله این موارد می توان به درد و ناراحتی در ناحیه واژن، سوزش و خارش، درد و سوزش در هنگام ادرار، احساس درد و ناراحتی حین برقراری رابطه جنسی، التهاب و تورم واژن، خونریزی و یا لکه بینی اشاره کرد.

علاوه بر موارد فوق تغییر در نوع ترشحات واژن و یا بو و رنگ آن نیز می تواند نشانه ای از وجود عفونت واژن باشد، البته برخی از این نشانه ها ممکن با بیماری های دیگر مشترک باشد، برای مثال درد و سوزش در حین ادرار ممکن است به علت عفونت دستگاه ادراری باشد، از این رو توصیه می شود در صورتی که یک یا چند مورد از علایم فوق را دارید، در صورتی که بعد از گذشت چندین روز شاهد بهبودی نبودید، حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

انواع عفونت های واژن

دلایل مختلفی برای بروز عفونت های قارچی وجود دارد که می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

عفونت های قارچی: این عفونت در اثر افزایش رشد قارچ در ناحیه واژن ایجاد می شود که از جمله نشانه های آن می توان به وجود ترشحات پنیری سفید رنگ و چسبنده اشاره کرد.

عفونت های تریکوموناسی: این عفونت به دلیل ورود باکتری به نام تریکوموناس در واژن ایجاد می شود. از جمله نشانههای آن می توان به وجود ترشحات فراوان و سبز رنگ اشاره کرد.

عفونت باکتریالی: در اثر تغییر در تداد و نوع باکتری های ناحیه داخل واژن ایجاد می شود که شامل ترشحات آبکی، بدبو و خاکستری رنگ می باشد.

علل ابتلا به عفونت قارچی واژن

به طور کلی عفونت قارچی توسط کاندیدا آلبیکانس به وجود می آید. این قارچ به صورت عادی در فلور طبیعی واژن در ۳۰ تا ۸۰ درصد از خانم ها بدون علامت وجود دارد.

عوامل مختلفی موجب می شود که این عفونت علامت دار شود. این عوامل شامل هر چیزی است که ایمنی بدن را پایین آورده یا متابولیزم بدن را بهم بریزد مانند مصرف کورتون ها، مصرف آنتی بیوتیک، مصرف قرص های جلوگیری حاملگی و دیابت.

به طور مثال مصرف آنتی بیوتیک موجب می شود تا باکتری هایی که به طور طبیعی در واژن زندگی می کنند و محیط واژن را اسیدی می کنند، مانند لاکتوباسیل، از بین برود و محیط را آماده رشد کاندیدا آلبیکانس کنند که شایع ترین علامت آن ترشحات پنیری، سفید رنگ و چسبیده به دیواره واژن یا ترشحات آبکی شود که واژن خارج می شوند.

علائم عفونت قارچی واژن

اگر ترشحات ناحیه واژن زیاد باشد می تواند مسیر خروج ادرار را ملتهب کرده و خروج ادرار همراه با سوزش و خارش فراوان باشد. علاوه بر سوزش ادرار هنگام حین برقراری رابطه جنسی نیز سوزش ایجاد می شود.

پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن

 • مهم ترین اقدامی که خانم ها باید انجام بدهند این است که از پوشیدن لباس های زیر تنگ خودداری کنند و این لباس ها باید از جنس نخی و پنبه ای باشد.
 • بعد از هر بار شستشو خشک کردن ناحیه ژنیتال الزامی است.
 • شستشوی ناحیه ژنیتال پس از هر بار رابطه جنسی در کاهش بروز عفونت موثر می باشد.
 • استفاده از صابون، شامپو، مواد عطری، خوشبو کننده و همچنین دوش واژینال ممنوع می باشد و برای شستشوی ناحیه ژنیتال حتما باید از ژل ها و محلول های مخصوص ناحیه واژن استفاده کرد.

درمان عفونت واژن

برای درمان عفونت واژن پزشک می بایست نوع آن را تشخیص دهد، برای این منظور از سابقه پزشکی بیماران سوال می شود، علاوه بر آن با معاینه لگنی علایم بررسی می گردد، انجام آزمایش از نمونه های ترشحات و تست PH از روش های مورد استفاده در این زمینه است.

جهت درمان عفونت واژن می بایست به متخصص زنان مراجعه نمایید، دکتر ندا حاجیها از جمله متخصصین نام آشنا در این زمینه هستند که می توانید برای حل این مشکل به ایشان مراجعه نمایید.

داروهای تجویزی بستگی به نوع عفونت دارد به طوری که برای عفونت باکتریایی معمولا قرص مترونیدازول و ژل یا کرم کلیندامایسین یا مترونیدازول تجویز می گردد، در حالی که برای عفونت های مخمری از کرم یا شیاف های ضدقارچ استفاده می شود، و برای تریکومونیازیس داروهای مترونیدازول یا تینیدازول موثر خواهد بود.

علاوه بر موارد فوق برای آتروفی واژن از داروهای حاوی استروژن استفاده می گردد، در صورتی که عوامل آلرژی زا سبب بروز التهاب شده باشد می بایست از آن دوری کنید و از محصولات جایگزین استفاده نمایید.

درمان عفونت واژن با لیزر مونالیزا تاچ

یکی از راه های بسیار موثر برای جلوگیری از عفونت های مکرر ناحیه واژن لیزر مونالیزا تاچ می باشد.

 • لیزر مونالیزا تاچ با افزایش روند بازسازی و بافت داخلی واژن هیدراته کردن محیط واژن می شود.
 • همچنین لیزر مونالیزا تاج خاصیت ارتجاعی را بهبود بخشیده و اسیدی بودن محیط داخلی را افزایش می دهد.
 • سلامت و عملکرد واژن را بهبود می بخشد.
 • فیبروبلاست های لایه مخاطی واژن فعال شده در نتیجه نفوذپذیری بافت واژن افزایش پیدا می کند.
 • ترشحات و رطوبت محیط واژن افزایش پیدا کرده و خشکی واژن بهبود پیدا می کند.

دکتر ندا حاجیهامتخصص زنان، زایمان، ‎نازایی، جراحی زیبایی زنان
دکتر ندا حاجیها

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند. در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند. ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

2 thoughts on “درمان عفونت واژن با لیزر

 1. D.D - خرداد ۲۳, ۱۴۰۰ در ۱۲:۲۴ ب٫ظ

  ببخشید شما در هشتگرد یا نظر اباد مطب ندارید

  پاسخ
  • دکتر ندا حاجیها - تیر ۱۱, ۱۴۰۰ در ۱۲:۰۰ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز
   مطب دکتر حاجیها در تهران، جردن، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، پلاک ۱۸۲، طبقه ۴، واحد ۱۳ واقع شده است در صورت سخت بودن مراجعه حضوری می توانید از طریق سامانه مشاوره آنلاین دکتر ندا حاجیها اقدام نمایید. مشاوره آنلاین دکتر ندا حاجیها

   پاسخ

پاسخ

2 × پنج =

Call Now Buttonتماس با دکتر ندا حاجیها