پاره شدن زودرس کیسه آب

پارگی زودرس کیسه آب

یکی از مشکلاتی که ممکن است در دوران بارداری اتفاق بیفتد پارگی زودرس کیسه آب می باشد. اما اینکه چرا کیسه آب زودتر از موعد پاره می شود در ادامه مقاله به شرح آن می پردازیم.

همانطور که می دانید جنین درون یک مایعی داخل یک کیسه بسیار شفاف شناور می باشد. این کیسه در عین اینکه بسیار نازک است اما قابلیت ارتجاعی و کشش خوبی دارد و بسیار سخت و غیر قابل پاره شدن می باشد مگر اینکه تحت شرایط خاصی قرار گرفته باشد.

پارگی-زودرس-کیسه-آب

پارگی کیسه آب معمولا بعد از هفته ۳۸ بارداری اتفاق می افتد که خود می تواند علامت زایمان باشد. اما اگر این پارگی زودتر از ۳۸ هفتگی اتفاق بیفتد می تواند موجب تولد زودرس نوزاد شود که به آن پارگی زودرس کیسه آب گفته می شود. معمولا در بارداری های نرمال کیسه آب بعد از شروع دردهای زایمانی پاره می شود.

عوامل موثر در پارگی زودرس کیسه آب 

علت اصلی پارگی زودرس کیسه آب و زایمان زودرس ناشناخته است، اما گاهی وجود برخی از باکتری ها در داخل واژن می تواند باعث نازک شدن کیسه آب شود و مادر دچار پارگی زودرس کیسه آب شود. به این صورت که اگر مادر دچار عفونت هایی باشد به خصوص ترشحات بدبو یا سوزش یا خارش های مکرر در طی بارداری داشته باشد، می تواند یکی از مهم ترین عوارض آن پارگی زودرس کیسه آب باشد.

بنابراین توصیه دکتر ندا حاجیها به همه مادران عزیز این است که اگر ترشحات فراوانی دارند که رنگ و بوی بدی دارد یا گاهی دچار سوزش و خارش می شوند حتما به ماما و پزشکی که به آن مراجعه می کنند، مسئله را درمیان بگذارند. شاید نیاز به معاینه و درمان داشته باشند که اگر درمان صورت نگیرد می تواند خطر پارگی زودرس کیسه آب را به دنبال داشته باشد.

نشانه های پارگی کیسه آب در بارداری

خروج ناگهانی مایع از واژن نشانه پارگی کیسه آب می باشد. یعنی اینکه مادر حس کند خیس شده است که این اتفاق ممکن است در خواب در دستشویی یا حین حرکت ممکن است اتفاق بیفتد، به طوری که تمام لباس های زیر و پاها خیس شود.

گاهی ترشحات لزج و غلیظ با مایعی که به هنگام پارگی کیسه آب خارج می شود اشتباه گرفته می شود. اما این ترشحات طبیعی هستند. در صورتی که خانم به پارگی کیسه آب خود شک کرده باشد حتما باید به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کند. زیرا با انجام یک آزمایش بسیار ساده می توان به تشخیص پارگی کیسه آب پرداخت.

پارگی زودرس کیسه آب
پارگی زودرس کیسه آب

آیا پارگی کیسه آب نگران کننده است؟

اگر قبل از اینکه جنین به تاریخ تقریبی تولد برسد خانمی دچار پارگی کیسه آب شود بهتر است در اسرع وقت خود به بیمارستانی که قرار بود زایمان در آنجا انجام شود، برساند تا مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد زیرا زمانی که خانم شک به پارگی کیسه آب داشته باشد و توجه نکند و زمان را به تعویق بیندازد خطر عفونت خود بعد از زایمان بالا می برد. بنابراین می توان گفت پارگی زودرس کیسه آب یک اورژانسی می باشد و باید در اسرع وقت به نزدیک ترین محل زایشگاهی مراجعه شود تا تحت معاینه و ارزیابی قرار بگیرد.

اقدامات لازم در صورت پارگی زودرس کیسه آب

در صورتی که فرد زودتر از زمان موعد با پاره شدن زودرس کیسه آب خود مواجه شود باید بعد از مشورت با پزشک خود به سرعت به بیمارستان مراجعه نماید.

اولین اقدامی که باید در صورت پاره شدن زودرس کیسه آب انجام شود، قرار دادن پد برای مشخص شدن مقدار و رنگ مایع آمنیوتیک است، چرا که رنگ مایع آمنیوتیک شفاف و کاهی رنگ است و امکان دارد در برخی از مواقع دارای مقداری خون و به رنگ صورتی یا شفاف باشد و رنگ این مایع و همینطور بودار بودن آن بسیار در انجام اقدامات لازم تاثیر دارد.

اقدامات-لازم-در-صورت-پارگی-زودرس-کیسه-آب

در صورت مشاهده علائمی که در این مقاله ذکر شد باید مادر در بیمارستان جهت بررسی علائم و کنترل عفونت بستری شود و اگر صلاحدید پزشک زایمان زودرس باشد انجام می شود در غیر این صورت فرد از بیمارستان مرخص خواهد شد.

سوالات متداول پاره شدن زودرس کیسه آب

آیا پاره شدن کیسه آب زودتر از زمان موعد خطرناک است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که خطرناک بودن این مورد به سن بارداری و عوامل دیگری بستگی دارد، ولی به طور کلی توصیه می شود در صورت پاره شدن زودرس کیسه آب به متخصص زنان خود مراجعه کرده تا اقدامات درمانی صورت بگیرد.

چه علائمی نشان دهنده پاره شدن زودرس کیسه آب است و باید به پزشک متخصص مراجعه کرد؟

در صورتی که مادران علائمی نظیر بالا رفتن دمای بدن، بروز نشانه های سرماخوردگی، خونریزی از واژن، نشت مایع سبز، بوی بد واژن، منقبض شدن رحم و گرفتگی عضلات و همینطور وجود درد در شکم و کمر و تغییر حرکات جنین باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کرد.

آیا می توان برای جلوگیری از پارگی زودرس کیسه آب کاری کرد؟

خیر، از آنجایی که علت مشخصی برای پاره شدن زودرس کیسه آب وجود ندارد، بنابراین نمی توان از بروز آن جلوگیری کرد تنها راه رعایت مراقبت های دوران بارداری به درستی است که ریسک همچین موردی را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

و در آخر…

خانمی که دچار پارگی زودرس کیسه آب شده است بهتر است به هنگام انتقال به بیمارستان به حالت دراز کشیده یا نیمه نشسته باشد و حدالامکان به نزدیک ترین محل جهت بررسی مراجعه شود.

لینک های مفید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 16 =