info@drhajiha.com 88195831 (021)

زگیل تناسلی و راه های انتقال آن

یکی از بیماری های شایعی که معمولا قشر جوان و میانسال جامعه کنونی را درگیر خود کرده، زگیل تناسلی می باشد. عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی ویروس HPV یا ( Human Papillomavirus ) می باشد که بیش از ۱۰۰ نوع از آن در جهان شناخته شده است که ۴۰ نوع از آنها می توانند زگیل تناسلی را ایجاد کنند. انواع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸ زگیل تناسلی از شایع ترین گونه های ویروسی می باشند.

در این مقاله سعی داریم اطلاعات کلی در رابطه با این بیماری به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

شما عزیزان می تواند برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان ، با شماره زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : ۸۸۱۹۵۸۳۱ ۰۲۱

علائم زگیل تناسلی

از آن جایی که این بیماری علائمی ندارد گاهی بسیاری از افراد اطلاعی از وجود بیماری ندارند و گاهی ممکن است برخی از افراد علائمی هم داشته باشند اما به دلیل آنکه از نوع بیماری آگاهی دارند اقدامی برای درمان آن نمی کنند. زمانی که بیماری علائمی نداشته باشد ویروس ممکن است از دو هفته تا چند سال در بدن باقی بماند و با گذشت زمان با یک افت ایمنی خود را نشان می دهد.

یکی از علائم و نشانه های بارز این بیماری مشاهده ضایعات برجسته سفت و گوشتی بر روی پوست در اطراف ناحیه تناسلی می باشد. احساس خارش و سوزش و درد از دیگر نشانه های وجود زگیل تناسلی می باشد.

راه های انتقال بیماری زگیل تناسلی

شایع ترین راه انتقال این بیماری از طریق روابط جنسی می باشد. در واقع زگیل تناسلی یکی از بیماری های منتقله جنسی می باشد اما به این منظور نیست که حتما و الزاما این بیماری از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. گاهی اوقات از طریق استفاده از لوازمی مانند تیغ یا لیف مشترک و یا رفتن به مکان هایی مانند سونا که به نوعی ویروس در آن پخش شده باشد می تواند منتقل شود. همچنین تماس پوستی فرد سالم با فردی که دارای زگیل تناسلی می باشد نیز می تواند یکی دیگر از راه های انتقال زگیل تناسلی باشد.

زگیل تناسلی و راه های انتقال آن

زگیل تناسلی و راه های انتقال آن

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری:

  • استفاده از روش های محافظت شده در روابط جنسی
  • جلوگیری از ارتباط های خارج از خانواده و تعدد روابط جنسی
  • استفاده نکردن از لوازم بهداشتی شخصی به صورت مشترک

درمان قطعی زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی جز یکی از ویروس هایی است که درمان قطعی برای آن وجود ندارد اما در صورتی که به این بیماری مبتلا شدید قبل از هر کاری باید آرامش خود را حفظ کرده و به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید. باید این نکته را در نظر داشت که درمان به موقع زگیل های تناسلی می تواند جلوی سرطانی شدن آن ها را بگیرد. همچنین تا زمانی که به زگیل تناسلی مبتلا باشید نمی توانید با شریک جنسی خود ارتباط برقرار نماید زیرا احتمال انتقال ویروس از این طریق بسیار زیاد است. روش های مختلفی برای درمان این زگیل های تناسلی وجود دارد که پزشک بسته به میزان درگیری فرد به این بیماری بهترین درمان را برای او در نظر می گیرد.

اما به طور کلی از جمله درمان هایی که برای از بین بردن ضایعات زگیل تناسلی به کار می رود شامل:

  • کرایوتراپی
  • درمان با لیرز
  • درمان های دارویی
  • سوزاندن
  • عمل جراحی

Our Score
Click to rate this post!
[Total: ۴ Average: ۳.۵]
دکتر ندا حاجیها

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند. در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند. ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

پاسخ

تماس با دکتر ندا حاجیها