زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

در زایمان طبیعی، نوزاد از راه واژن و انقباضات انجام شده در رحم مادر به دنیا می آید، انقباضاتی که باعث گشاد شدن دهانه رحم و تسهیل روند به دنیا آمدن نوزاد می شوند.

زمانی که مادر انتخاب می کند فرزند خود را به روش طبیعی به دنیا آورد هم می تواند به صورت اپیدورال و هم به صورت کاملا طبیعی زایمان کند. در روش اپیدورال مادر بی حس می شود و هیچ دردی را حس نمی کند و زمانی که کاملا برای زایمان آماده باشد، در صورتی که فقط کمی فشار بیاورد اگر کودک خارج نشود، پزشک از دستگاه وکیوم استفاده می کند البته این کار ممکن است برای نوزاد خطرناک باشد اما اگر پزشک متخصص زنان و زایمان مهارت داشته باشد هیچ کدام از این روش ها خطری برای نوزاد ایجاد نمی کند.

در این مقاله به طور کامل در مورد تمام موارد مرتبط با زایمان طبیعی و افرادی که کاندیدای مناسبی برای این زایمان می باشند صحبت خواهیم کرد.

تجربه زایمان طبیعی

۰۴:۳۳
truncate dir-rtl

فیلم زایمان طبیعی

۰۵:۰۴
truncate dir-rtl

فیلم زایمان طبیعی

بهترین شرایط برای زایمان طبیعی

در صورتی که خانمی قصد انجام زایمان طبیعی داشته باشد، باید در ابتدا با مشورت با بهترین متخصص زنان از ایمن بودن این روش زایمان و مناسب بودن آن برای وی اطمینان حاصل نماید. خانم های دارای شرایط زیر، گزینه های بسیار مناسبی برای زایمان طبیعی هستند:

 • زایمان فرزند اول
 • طی شدن سی و هفت هفته بارداری به طور کامل
 • عدم ابتلا به بیماری خاص
 • داشتن وزن بدنی متعادل در دوران بارداری

چه کسانی مناسب زایمان طبیعی نیستند؟

در برخی موارد، احتمال بروز عوارضی حین زایمان وجود دارد. به همین خاطر پزشک به بررسی تمام جوانب پزشکی و همینطور تمام شرایط خواهد پرداخت. و شرایطی که منجر به نامناسب بودن این زایمان برای افراد می شود عبارتند از:

 • احتمال چند قلوزایی
 • زایمان قبل از هفته سی و هفتم
 • وزن بدنی در دوران بارداری
 • عوارض بارداری مانند دیابت بارداری و یا مسمومیت بارداری
 • احتمال به دنیا آمدن نوزاد با پا
 • وجود بیماری های خاص در مادران همچون هموروئید
 • پایین نیامدن سر نوزاد
 • افرادی که سابقه دوبار سزارین دارند.
 • شرایط خاصی که اکسیژن رسانی به نوزاد خوب نباشد و سلامت او به خطر بیفتد.
 • وزن بالای نوزاد و مادر (اگر نوزاد یا مادر وزن خیلی بالایی داشته باشند باید زایمان به روش سزارین صورت بگیرد.)
 • سابقه داشتن سقط جنین به طور مکرر
 • سابقه جراحی های مادر مثل جراحی دهانه رحم

بیشتر بخوانید: گره خوردن بند ناف جنین و هر آنچه که از آن باید بدانید!

بیشتر خانم های باردار به دنبال تعیین زمان دقیق زایمان خود هستند، ولی باید به این نکته اشاره کرد که نمی توان به صورت دقیق مشخص کرد که چه زمانی زایمان فرد شروع خواهد شد و تنها می توان به طور تقریبی تاریخی را برای زایمان در نظر گرفت. بنابراین در این بخش علائمی که نشان دهنده شروع زایمان است را ذکر خواهیم کرد تا با آن آشنایی پیدا کرده و در صورت مشاهده هر کدام از علائم در اسرع وقت به بیمارستان و پزشک خود مراجعه نمایید.

این علائم عبارتند از:

 • پایین آمدن برآمدگی شکم
 • تکرر ادرار به دلیل فشار آوردن جنین به مثانه
 • راحت تر شدن تنفس مادر
 • خارج شدن ترشحاتی صورتی رنگ از دهانه رحم
 • پاره شدن کیسه آب که بارزترین نشانه است.
 • انقباضات رحم با فاصله کوتاه و منظم
 • اسهال

مزایای زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در بدن مادر، به طور غریزی و بدون نیاز به داروی پزشکی انجام می شود، به همین خاطر مادر در طول زایمان انرژی بیشتری دارد. برخی از مزایای زایمان طبیعی عبارت است از:

✅ امکان همراهی همسر در این نوع زایمان وجود دارد.

✅ به دلیل تماس بدنی مادر و نوزاد بلافاصله بعد از زایمان، مادر راحت تر می تواند به نوزاد خود شیر بدهد.

✅ مادر بعد از زایمان مشکلی در انجام کارها از جمله راه رفتن، استحمام و بغل کردن نوزاد خود نخواهد داشت. راه رفتن مادر به پیشگیری از یبوست که یکی از عوارض زایمان است، کمک می کند.

✅ از آن جایی که به مادر داروی مسکنی داده نمی شود، هیچ گونه مشکل حساسیتی وجود نخواهد داشت.

مزایای روانی زایمان طبیعی

دوره بهبودی بعد از زایمان طبیعی بسیار کوتاه تر از زایمان سزارین می باشد این کوتاه بودن دوه باعث می شود مادر حالت عصبی کمتری داشته باشد. مادری که زایمان طبیعی داشته باشد حس قدرت دارد و احساس می کند در تولد فرزند خود نقش داشته است، اما در زایمان سزارین مادر عملا کاری نمی کند و این می تواند از لحاظ روانی تاثیر بدی روی مادر بگذارد.

مزایای جسمانی زایمان طبیعی

زایمان طبیعی برای نوزاد امن تر است و زمانی که نوزاد به صورت طبیعی دنیا آید در معرض میکروب های واژن به نام لاکتوباسیلوس قرار می گیرد اما اگر با زایمان سزارین به دنیا آید با زائده های پوستی که حاوی استافیلوکوک هستند روبه رو می شود و این می تواند برای نوزاد خطرناک باشد. همچنین بعد از سزارین مادر می تواند با تاخیر در شیردهی نیز مواجه شود.

نحوه انجام زایمان طبیعی

هر خانمی قطعا تجربه متفاوتی از زایمان طبیعی خواهد داشت. حتی زمان زایمان نیز برای هر فرد متفاوت است. اما زایمان طبیعی، مراحلی دارد که در این جا به بررسی خواهیم پرداخت. فیلم مراحل زایمان طبیعی را نیز در صفحه مرتبط ببینید.

از زمانی که مادر انقباضاتی را در رحم خود احساس می کند زایمان شروع خواهد شد، این انقباضات منجر به گشاد شدن دهانه شده و همچنین به حرکت نوزاد به سمت کانال تولد کمک خواهد کرد. این مرحله، طولانی ترین مرحله زایمان است و به دو فاز اولیه و فعال تقسیم می شود.

که در فاز اولیه زایمان دهانه رحم گشاد می شود و انقباضات در دهانه رحم آغاز خواهد شد. با گشاد شدن واژن، ترشحات شفاف و صورتی رنگی از واژن مشاهده می شود. در خصوص مدت زمان این مرحله باید گفت که این مرحله می تواند از چند ساعت تا چند روز ادامه پیدا کند.

در بسیاری از خانم ها این انقباضات مشکلی را ایجاد نمی کند، بلکه مادر باید در این مرحله، آرامش خود را حفظ کند. کارهایی که انجام شان در این مرحله توصیه می شود، شامل پیاده روی، استحمام، گوش دادن به موسیقی آرام، تغییر پوزیشن و انجام تکنیک های تنفس می باشد.

در فاز فعال زایمان دهانه رحم به میزان شش تا ده سانتی متر گشاد می شود و انقباضات شدیدتر و منظم تر خواهد شد. ممکن است برخی مادران افزایش فشار در پشت بدن خود را احساس کنند. فاز فعال زایمان در حدود چهار تا هشت ساعت طول می کشد و دهانه رحم هر ساعت حدود یک سانتی متر گشادتر خواهد شد.

زایمان طبیعی
زایمان طبیعی

بعد از تمام این مراحل به مدت چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد تا کودک پا به دنیا بگذارد. در این مرحله از مادر خواسته می شود تا به خود فشار بیاورد. نکته ای که وجود دارد این است که مادر نباید فشاری به صورت خود وارد کند. کم شدن میزان فشار از پاره شدن واژن پیشگیری می کند.

بعد از خارج شدن سر نوزاد، ما بقی بدن نیز به آرامی خارج خواهد شد و مجاری تنفسی تمیز می شوند (البته در صورت لزوم)، در نهایت نیز بعد از به دنیا آمدن نوزاد، مادر احساس راحتی و آرامش بیشتری خواهد داشت، نوزاد بر روی شکم و یا بازوی مادر گذاشته می شود و جفت نیز طی پنج تا سی دقیقه خارج خواهد شد. در این مرحله، مادر باید سعی کند به نوزاد خود شیر دهد.

با به دنیا آمدن نوزاد از شدت و تعداد انقباضات و درد کاسته خواهد شد. پزشک به بررسی جفت می پردازد تا از سالم بودن آن مطمئن شود. هر گونه قطعه باقی مانده در رحم باید برداشته شود تا از بروز عفونت و خونریزی پیشگیری به عمل آید.

بعد از انتقال جفت، انقباضات رحم ادامه پیدا می کند تا رحم به اندازه نرمال و طبیعی خود برگردد، و پزشک با ماساژ دادن شکم، از سفت شدن رحم مطمئن خواهد شد.

فیلم زایمان طبیعی با همراهی همسر

۰۳:۳۵
truncate dir-rtl

زایمان طبیعی

۰۱:۴۲
truncate dir-rtl

فیلم کامل زایمان طبیعی

نکات مراقبتی بعد از زایمان طبیعی

 • بعد از مرخص شدن از بیمارستان، تقریبا دوره نقاهت و مراقبت یک هفته ای در منزل در نظر گرفته خواهد شد. و برای تسریع روند بهبودی نکات مراقبتی توسط پزشک توصیه می شود که باید افراد به خوبی آن ها را رعایت کنند.
 • در طول زایمان، پری نئوم ناحیه ما بین واژن و رکتوم دچار کشیدگی و پارگی خواهد شد. جهت تسکین درد می توان از کمپرس یخ در ناحیه مورد نظر استفاده کرد. بهتر است مادر به جای نشستن بر روی سطوح سفت، بالشتی را زیر خود قرار دهد.
 • بعد از زایمان، ترشح از واژن کاملا طبیعی است و روشی برای خارج شدن هر گونه بافت اضافی و خون از داخل رحم است. ممکن است روزهای اول بعد از زایمان، رنگ ترشح خونی باشد و به مرور صورتی رنگ و بی رنگ شود.
 • احساس انقباض در رحم تا چند روز بعد از زایمان کاملا طبیعی است. ممکن است درد هنگام شیر دادن به کودک بیشتر احساس شود. چرا که آزاد شدن مواد شیمیایی از بدن باعث تنگ شدن رحم می شود.
 • یبوست، یکی از عوارض شایع زایمان است. جهت پیشگیری از بروز یبوست توصیه می شود مادر تا می تواند آب و غذاهای نرم حاوی فیبر مصرف کند. البته در برخی موارد، احتمال بروز اسهال نیز وجود دارد. پارگی و کشیدگی عضلات و بافت رکتوم می تواند منجر به تولید گاز شود.
 • سه تا چهار روز بعد از زایمان، احتمال متورم شدن سینه ها وجود دارد. چرا که ماده ای به نام کلستروم در سینه ها در حال تولید می باشد، ماده ای مغذی که به تقویت سیستم ایمنی نوزاد کمک می کند.
زایمان-طبیعی
زایمان-طبیعی

آیا زایمان طبیعی باعث افتادگی رحم می شود؟

نگرانی بسیاری از خانم ها از زایمان طبیعی به دلیل شل شدن و افتادگی رحم است. اغلب فکر می کنند که اگر زایمان طبیعی انجام دهند، دچار بی اختیاری ادرار یا افتادگی مثانه می شوند، اما دلیل اصلی که باعث بروز این مسائل می شود، شل شدن عضلات کف لگن است. برخی از افراد به صورت ارثی و مادرزادی دارای کف لگن شلی هستند. توضیحات بیشتر را از زبان متخصص زنان و زایمان دکتر ندا حاجیها ببینید و بشنوید.

۰۱:۱۵
truncate dir-rtl

آیا زایمان طبیعی همیشه باعث شلی واژن و افتادگی رحم میشه؟

دلیل عمده برای عدم توانایی زایمان به صورت طبیعی

اگرچه برخی از مادران درخواست عمل سزارین دارند اما در برخی موارد نیز پزشکان این عمل را توصیه می کنند. اولین دلیل این است که مادر تصور می کنند آن طور که باید آماده زایمان نیست به طور مثال ممکن است به دلایلی دهانه رحم به حد کافی باز نشده باشد یا اینکه نوزاد در وضعیت عادی قرار نداشته باشد. در شرایطی که بعد از ساعت ها نوزاد خارج نشود پزشک عمل سزارین را تجویز می کند. البته اگر در زایمان پیشین مادر عمل سزارین انجام داده باشد پزشک معمولا توصیه می کند که این بار هم به همین روش عمل کند.

برخی از مادران برای بازگشت به حالت عادی به زمان بیشتری نیاز دارند. بسیاری از افراد اعتقاد دارند اگر مادر عمل سزارین انجام دهد نمی تواند پس از تولد نوزاد با او تماس بدنی برقرار کند. این ارتباط برای تنفس، عملکرد قلب و دمای بدن نوزاد بسیار مفید است. در هر دو زایمان طبیعی و سزارین اگر مادر یا نوزاد حال مساعدی نداشته باشند، فورا مادر را از فرزند جدا کرده و مداوا را انجام می دهند.

پیشنهاد مطالعه : آنچه خانم های باردار باید از ویروس کرونا بدانند!

چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند؟

این مساله برای خیلی از خانم ها سوال است که چه کسی می تواند زایمان طبیعی راحتی داشته باشد. که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 • افرادی که فرزند آنها خیلی درشت نباشد و در حالت طبیعی خود قرار گرفته باشد می توانند زایمان خوبی داشته باشند.
 • کسانی که دچار اضافه وزن بیش از حد نشده باشند و فشار خون آنها بالا نرفته باشد.
 • کسانی که دهانه واژن آنها به اندازه کافی باز شود و راه ورود نوزاد سهل باشد.

معمولا پزشک زنان می تواند با معاینه خانم های باردار تشخیص نوع زایمان را بدهد.

تجربه زایمان طبیعی راحت

برای تجربه زایمان طبیعی راحت چه باید کرد؟

در این بخش از مقاله به بررسی شرایطی که منجر می شود تا افراد زایمان طبیعی راحتی داشته باشند، خواهیم پرداخت.

بسیاری از افراد که برای زایمان طبیعی از قبل اقدامات را انجام می دهند معمولا می توانند زایمان راحتی را تجربه کنند. قبل از زمان بارداری و از ابتدای آن با پزشک خود مشورت کنید و سعی کنید آمادگی جسمانی خود را حفظ کنید.

اغلب کسانی که قبلا تجربه زایمان طبیعی داشته اند برای بار دوم زایمان راحتتری را تجربه خواهند کرد. کسانی که برای بار اول زایمان می کنند خوبست از لحاظ روانی همراه خود کسانی را داشته باشند که بتواند به آنها آرامش بدهد. احساس آرامش و غلبه بر شرایط در هنگام زایمان به مادر می تواند کمک بسیاری کند.

سوالات متداول زایمان طبیعی

چگونه می توان تجربه زایمان طبیعی راحت داشت؟

زایمان برای اغلب خانم ها یک دغدغه است اما اگر از کسانی که تجربه زایمان طبیعی راحت داشته اند بپرسید خواهید دید آنقدرها هم که فکر می کنید ترس آور نیست. اگر زیر نظر متخصص زنان باشید و دوره بارداری را با مراقبت بگذرانید احتمال داشتن تجربه زایمان راحت را خواهید داشت.

فیلم زایمان طبیعی در بیمارستان چگونه است؟

معمولا گروه های فیلم برداری در بیمارستان وجود دارند که با هماهنگی از قبل می توانید این دوره خاطره انگیز را ثبت کنید. در داخل مقاله فیلم زایمان طبیعی را می توانید مشاهده کنید.

چگونه بهترین دکتر زایمان طبیعی را پیدا کنیم؟

بهترین دکتر زایمان فردی است که تاکنون تجربه های فراوانی داشته و افراد زیادی از زایمان خود راضی بوده اند. با پرسش از دوستان و آشنایان و همچنین جستجو در اینتررنت می توانید بهترین دکتر زایمان را انتخاب کنید. فیلم های زایمان طبیعی در آپارات و سایر ویدئو سنترها می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند؟

همانطور که در متن مقاله توضیح دادیم می توانید با زیر نظر بودن توسط پزشک زنان تجربه یک زایمان موفق و راحت را داشته باشید. سعی کنید در وهله اول خود را از لحاظ ذهنی برای زایمان آماده کنید

در صورت پارگی زودررس کیسه آب در زایمان طبیعی باید چه کرد؟

پاره شدن کیسه آب یکی از مواردی است که ممکن است در دوران بارداری رخ بدهد. در چنین مواقعی فورا باید به پزشک زنان خود مراجعه کنید.
پارگی کیسه آب معمولا بعد از هفته ۳۸ بارداری اتفاق می افتد که این امر می تواند علامت زایمان باشد. اما اگر این پارگی زودتر از ۳۸ هفتگی اتفاق بیفتد می تواند موجب تولد زودرس نوزاد شود که به آن پارگی زودرس کیسه آب گفته می شود. معمولا در بارداری های نرمال و طبیعی کیسه آب بعد از شروع دردهای زایمانی پاره می شود.

کلام آخر

در پایان این که زایمان طبیعی تجربه متفاوتی را برای مادر به همراه خواهد داشت و این تجربه با انتخاب بهترین دکتر زایمان طبیعی با تجربه شیرین تر نیز خواهد شد.

لینک های مفید
4 پاسخ
 1. سلام خدمت خانم دکتر عزیزو مهربان وزیبا وبسیییییارخوش رو.
  وای خدا شما چقد خوب ومهربون هستین.من اتفاقی سایتتون دیدم خیییلی مشتاق شدم شمارو از نزدیک ببینم.من شیراز هستم دارای دو فرزند که هردو سزارین شدم دومی بی حس شدم که خیلی لذت داشت.دکترم خانم دکتر فاطمه کاووسی هستن.اونم مثل شما بسیار خوش رو هستن.
  عزیزم انشااله که همیشه لبتون خندون وسلامت باشین وبه مریضاتون انرژی بدین.
  انشالله که فاطمه زهرا نگهدارتون باشه.
  خیییلی دوس داشتنی هستین????????????????????????????

  1. سلام ممنون از شما بخاطر پیام گرم، صمیمی و زیباتون عزیزم
   همیشه سلامت و زنده باشی و خدا بچه های گل تو حفظ کنه

 2. سلاتم خانم دکتر حال شما خوبه، من دوتا کیست دارم ۴و ۵ثانتی خیلی درد دترم دکتر قرص داد رفع نشد انگاری دو روز دیگه میخواست بشه دو هفته که من پریود نشدم ولی امروز خونریزی افتادم ،بدنم به شدتخیلی زباد درد میکنه، حرفای مادر شوهرم و خالش و بقیه پشت سرم اذیتم میکنه ،چی کار کنم برای مشکلم ،خیلی بچه دوس دارم، کمکم کنین لطفا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هفده =