بخیه لابیاپلاستی

بخیه لابیاپلاستی

بخیه لابیاپلاستی در عمل جراحی زیبایی در قسمت ناحیه تناسلی بانوان به کار برده می‌شود. این عمل به‌ منظور زیباتر کردن قسمت‌ لابیاها، با اعمالی مثل کوچک کردن و یا اصلاح فرم آن‌ها انجام می‌شود؛ که این کار از طریق دو روش جراحی و لیزر انجام می‌گیرد.
در روش جراحی در صورتی‌که از بخیه‌ها به حالت جذبی استفاده شود، نیاز به کشیدن آن‌ها نمی‌باشد؛ اما اگر از بخیه به حالت جذبی استفاده نشود، باید برای کشیدن آن‌ها به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد. در روش لیزر هم با توجه به این‌که از بخیه‌ها به حالت جذبی استفاده می‌شود؛ بنابراین برای کشیدن آن‌ها نیازی به مراجعه پزشک نیست.
در هرکدام از روش‌های جراحی میزان بخیه و نوع بخیه با یکدیگر متفاوت می‌باشد. از دغدغه‌های مهم بانوان برای انجام دادن این عمل، بخیه‌های آن می‌باشد. اکثر بانوان نگران آن هستند که جای بخیه‌ها،‌ بر روی لابیای آن‌ها باقی بماند. معمولاً بخیه‌هایی که در این جراحی بکار برده می‌شود، به دو صورت جذبی و غیر جذبی می‌باشد؛ که در هر روش مدت زمان جوش خوردن بخیه با روش دیگر متفاوت می‌باشد. البته یکسری مراقبت‌ها نیاز است که، برای‌ این‌که مدت زمان جوش خوردن بخیه ها کاهش یابد؛ باید آن‌ها را رعایت کرد، که در ادامه بیشتر به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع بخیه لابیاپلاستی

با توجه به این‌که روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی در عمل لابیاپلاستی وجود دارد، بخیه‌های آن‌ هم به حالت مختلفی مثل جذبی و غیر جذبی می‌باشد.
بخیه جذبی: در بخیه‌های جذبی از نخ‌های سازگار با آنزیم‌های طبیعی بدن استفاده می‌شود؛ که باعث می‌شود جذب بدن شود. در نتیجه درد کمتری در این روش برای افراد به وجود خواهد آمد؛ جنس نخ به کار برده شده از استریل است، این نوع بخیه‌ها از طریق جوش خوردن زخم‌ها خواهند افتاد و در نهایت از بین می‌روند. بخیه‌های جذبی انواع مختلفی دارد که متداول‌ترین آن نخ ساده جذبی می‌باشد که بعد از گذشت شش تا دوازده روز جذب بدن می‌شود و با کمترین میزان درد و سوزش از بین می‌رود.

بخیه‌های غیر جذبی: این نوع بخیه‌ها نیاز به کشیدن دارند. انواع مختلفی از نخ‌ها در این بخیه‌ها وجود دارد مثل نخ نایلونی، پلی پروپلین، پلی استر و … برخی از این نخ‌ها به حالت رشته نخ به‌ وجود آمده، که به‌ آسانی می‌تواند از بافت بدن انسان عبور کند. اما برخی از بخیه‌ها از چند رشته نخ به وجود آمدند که در این روش، احتمال این‌که دوخت بخیه‌ها از هم باز شود بسیار کم می‌باشد؛ ولی ممکن است در هنگام رد شدن نخ، صدمات زیادی به افراد وارد شود مثل عفونت‌های شدید.

مدت زمان جوش خوردن بخیه لابیاپلاستی

یکی از موضوعات بسیار مهمی که برای افراد وجود دارد، این است که مدت زمانی‌که بخیه‌ها جوش می‌خورند، چه مقدار طول می‌کشد؟ موارد بسیار زیادی وجود دارد که در جوش خوردن بخیه‌ها تأثیر گذار می‌باشد، که مهم‌ترین آن‌ها مراقبت‌های بعد از بخیه زدن است. در حالت کلی توصیه می‌شود افرادی که می‌خواهند مدت زمان جوش خوردن بخیه‌های آن‌ها کاهش یابد، باید از انجام دادن کارهای سنگین بعد از عمل جلوگیری کنند تا از باز شدن و آسیب رساندن به بخیه‌ لابیاپلاستی جلوگیری گردد.
همچنین عوامل دیگری مثل انتخاب پزشک متخصص، نوع بخیه‌ها، مراقبت‌های قبل و بعد از عمل جراحی، وضعیت جسمانی فرد، وضعیت بافت واژن و سن افراد در مدت زمان جوش خوردن بخیه لابیاپلاستی دخیل می‌باشد‌. از این‌رو نمی‌توان یک تاریخ قطعی اعلام کرد که بعد از آن حتما بخیه‌ها جوش خواهند خورد؛ ولی با رعایت کردن موارد فوق می‌توان از طولانی شدن مدت زمان جوش خوردن بخیه لابیاپلاستی جلوگیری کرد.

جالب است بدانید که لابیاپلاستی همزمان با افتادگی رحم نیز قابل انجام است. با این ترفند می توان دو عمل را همزمان انجام داد.

مدت زمان افتادن بخیه لابیاپلاستی

افتادن بخیه لابیاپلاستی بعد از انجام جراحی به عوامل مختلفی وابسته می‌باشد، از جمله این عوامل می‌توان به بخیه زدن پزشک اشاره کرد. در صورتی‌که بخیه‌ها به طور اصولی زده شده باشد، مدت زمان افتادن آن و جذب آن کم‌تر می‌باشد.
عوامل دیگری مثل تغذیه می‌تواند در مدت زمان افتادن بخیه و بهبودی افراد تأثیرگذار باشد؛ مثلاً با مصرف کردن مواد غذایی که سرشار از پروتئین‌ها و ویتامین‌های a, c است می‌توان عمل جوش خوردن را بهبود بخشید. اما در حالت کلی افتادن بخیه‌ها یا کشیدن بخیه‌ها بعد از گذشت دو هفته از انجام جراحی امکان‌پذیر می‌باشد.
البته باید توجه کرد هر چقدر نخ بخیه استفاده شده ظریف‌تر باشد مدت زمان کمتری نیاز است تا بخیه‌ها جذب شوند. البته این مدت زمان را با رعایت کردن توصیه‌هایی که پزشک انجام داده می‌توان کاهش داد.

نحوه مراقبت از بخیه لابیاپلاستی

قبل‌ از انجام جراحی پزشک یک سری توصیه‌ها را اعلام می‌کند که با رعایت کردن آن‌ها باید توانست محل عمل شده را با آب و صابون شستشو داد. همچنین باید قسمت عمل شده را خشک نگه داشت تا از ایجاد عفونت در محل بخیه جلوگیری کرد. این مراقبت‌ها عبارت است از:
● بهتر است در هفته اول بعد از جراحی در منزل استراحت کرد؛ البته باید مراقب بود تا در هنگام نشستن و بلند شدن، به قسمت عمل شده فشار وارد نگردد.
● بعد از انجام عمل جراحی باید به مدت دو روز حمام نکرد؛ مدت زمان دوش گرفتن باید خیلی کوتاه باشد.
● بعد از انجام جراحی بهتر است از توالت فرنگی استفاده گردد.
● قبل‌ از انجام جراحی و بعد از انجام جراحی، باید از مصرف کردن دخانیات و نوشیدن الکل پرهیز کرد؛ زیرا در روند بهبودی خلل ایجاد می‌گردد.
● از انجام دادن فعالیت‌های ورزشی و کارهای سنگین باید پرهیز کرد؛ زیرا باعث می‌شود زمان بهبودی به تعویق بیفتد.
● بعد از انجام جراحی نباید به مدت طولانی راه رفت. زیرا باعث می‌شود به ناحیه عمل شده فشار وارد گردد و در نهایت باعث ایجاد تورم در قسمت عمل شده گردد.

سخن پایانی

این جراحی یک عمل زیبایی است که بر روی واژن توسط جراح انجام می‌گیرد. این عمل به دو صورت لیزری و جراحی انجام می‌گیرد، در لابیاهای بزرگ از جراحی و لابیاهای کوچک از لیزر استفاده می‌شود. بعد از اتمام جراحی از بخیه لابیاپلاستی برای بهبود یافتن هرچه سریع‌تر بخیه‌ لابیاپلاستی استفاده می‌شود.
بهتر است مراقبت‌ها و نکات دستوری را که پزشک توصیه کرده رعایت کرد. در صورتی‌که بخیه‌ها باز شدند باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کرد تا معاینات اولیه را انجام دهد. برای اینکه کمترین عوارضی داشته باشید باید نزد بهترین جراح بروید. فردی که دانش و تجربه کافی در انجام این عمل داشته باشد.

لینک های مفید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =