info@drhajiha.com 88195831 (021)

انواع عمل هیسترکتومی

احتمالا شما نیز بی دلیل این چند کلمه کلیدی را سرچ نکرده اید. خواننده این مطلب یا در شرف انجام جراحی هیسترکتومی است و یا به دلیل تحقیقات خود در این حوزه خواسته تا اطلاعات خود را تکمیل کند. به هر روی آنچه شما به این صفحه کشانده است دغدغه ای است به نام جراحی خارج کردن رحم.

آیا تا به حالا با فردی که این جراحی را انجام داده است مواجه شده اید؟

اندام انسانی شامل اعضایی است که فعالیت هر یک فعالیت های دیگر اعضا را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین بدیهی است که اختلال یک عضو سبب ساز ایجاد اختلال در عضو های دیگر باشد.

دکتر ندا حاجیها جراح زیبایی زنان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به اقدام به انواع عمل هیسترکتومی می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان ، با شماره ۸۸۱۹۵۸۳۱ ۰۲۱ و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

پیدایش هر نوع بیماری در هر عضو می تواند فرد بیمار را تا آستانه مرگ پیش برد، از این روست که تلاش علوم پزشکی و تمامی پیشرفت های آن در کنار پیشرفت فناوری های پزشکی در مسیر ایجاد جامعه ای سالم و عاری از بیماری های حاد است.

امروزه با قرار گرفتن در مسیر مواج بیماری ها و سرطان های مختلف نیاز به جراحی های زندگی ساز بیش از پیش احساس می شود. یکی از مهمترین جراحی هایی که در حیطه زنان کاربرد دارد، جراحی هیسترکتومی است.

در ادامه به بررسی انواع این جراحی خواهیم پرداخت:

هیسترکتومی چه نوع جراحی است؟

هیسترکتومی در واقع جراحی برداشتن رحم بانوان بر اثر بروز بیماری های مشخص است. همانطور که می دانید ابتلا به بیماری هایی همچون فیبروم رحم، پروپلاس رحم، آندنومیوز، و آندومتریوز از جمله بیماری هایی است که همسو با ورود بانوان به دوران باروری برای آن ها به وجود می اید.

 

انواع عمل هیسترکتومی

انواع عمل هیسترکتومی

 

گرچه ابتلا به عفونت های مختلف در طول زندگی بانوان شایع است اما عدم درمان آن ها و یا سهل انگاری برای درمان کامل آن ها می تواند همین عفونت های ساده را تبدیل به نوعی بیماری حاد و یا مزمن کند که چاره جز حذف عضو نداشته باشد.

بانوان باید توجه داشته باشند در صورت ابتلا به بیماری هایی که در بالا به آن اشاره شد و پیشرفت آن ها احتمال توصیه پزشک بر خارج از کردن رحم توسط جراحی هیسترکتومی افزایش می یابد.

بنابراین بهترین راه و روش برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ها مراجعه مداوم و برنامه ریزی شده به بهترین متخصص زنان و زایمان است.

اما اگر به دلایل مختلف بانوان مجبور به انجام جراحی هیسترکتومی شوند می توانند از یکی از انواع جراحی هیسترکتومی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، بهره مند شوند.

انواع جراحی هیسترکتومی

دانستن این مطلب خالی از لطف نیست که بانوان بدانند جراحی هیسترکتومی دارای انواعی است که بنا بر نوع بیماری و میزان پیشرفت آن و همچنین تشخیص پزشک توسط وی انتخاب خواهد شد. هر یک از این جراحی ها ویژگی خاصی داشته و محدودیت های خاصی را برای بانوان ایجاد خواهد کرد.

هیسترکتومی توتال و یا هیسترکتومی کامل

در جراحی هیسترکتومی کامل تمامی رحم و دهانه آن خارج خواهد شد. این جراحی را می توان با استفاده از برش شکمی و یا از طریق ناحیه واژن انجام داد که تفاوت آن در ناحیه برش و دروره نقاهت خواهد بود.

هیسترکتومی ساب توتال

 این نوع هیسترکتومی را که دو سوم رحم برداشته و یک سوم رحم باقی می ماند در اصطلاح هیسترکتومی ساب توتال و یا جزئی می گویند. در این جراحی در واقع ناحیه دهانه رحم باقی خواهد ماند. این هیسترکتومی را می توان از طریق برش شکمی و یا جراحی به کمک لاپاراسکوپی انجام داد.

بانوانی که تست پاپ اسمیرشان در حد نرمال باشد، می توانند از این نوع جراحی استفاده کنند. نویدی که برای این بانوان داریم کاهش اختلالت جنسی بعد از این نوع جراحی هیسترکتومی است.

هیسترکتومی رادیکال

زمانی که سرطان رحم گسترش یابد و اعضای بیشتری را درگیر کند، این نوع جراحی الزام آور خواهد شد. در جراحی هیسترکتومی گسترده قسمت بالایی واژن و بافت کناری آن مضاف بر رحم و دهانه رحم برداشته خواهد شد.

سالپنگواوفورکتومی

در این جراحی تخمدان ها برداشته شده، اما لوله های رحمی باقی می ماند. اغلب این جراحی را به همراه جراحی هیسترکتومی انجام می دهند که باید با تشخیص پزشک صورت گیرد. عوارضی که این نوع جراحی ایجاد خواهد کرد یائسگی مصنوعی و نابودی هورمون های جنسی خواهد بود.

پس از تشخیص و انتخاب نوع جراحی هیسترکتومی نوبت به انتخاب نوع برش برای خارج کردن اعضای رحم می رسد. این نکته لازم به ذکر است در مواقعی با وجود اینکه پزشک روش مورد نظر را با بیمار هماهنگ کرده است، در حین جراحی و با دیدن وضعیت عمومی بیمار تصمیم به روش بهتر و موثری خواهد گرفت. لذاست که در انتخاب نوع برش وسواس به خرج نداده تا پزشک بتواند به راحتی درمان را به پایان رساند.

 

انواع عمل هیسترکتومی

انواع روش های جراحی هیستر کتومی

هیسترکتومی ابدومینال

این هیسترکتومی که با نام هیسترکتومی شکمی نیز شناخته می شود. ایجاد برش روی شکم را شامل خواهد شد. از این نوع برش در مواقعی استفاده می شود که بیمار مبتلا به چسبندگی بوده و یا دارای رحمی بزرگ باشد.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی

از جمله روش های کم تهاجم برای انجام هیسترکتومی استفاده از تکنیک لاپاراسکوپی است. در این جراحی دستگاه لاپاراسکوپی یا از طریق برشی کوچک روی شکم و یا از طریق واژن به رحم راه می یابد و پس از تکه تکه شدن رحم از طریق برش و یا واژن خارج خواهد شد.

هیسترکتومی واژینال

این روش به دلیل عدم ایجاد برش اغلب مورد استقبال قرار می گیرد. جراح اگر استفاده از روش های دیگر که تهاجمی تر است را الزامی نداند از همین روش برای خارج کردن رحم استفاده خواهد کرد.

توصیه پایانی

برای انجام جراحی های زنان چه با هدف درمانی و چه با هدف زیبایی اولین اقدام یافتن بهترین جراح و متخصص زنان است. از این رو اگر کاندید این جراحی هستید، پیشنهاد ما انتخاب بهترین جراح هیسترکتومی ست.

بانوان باید توجه داشته باشند احتیاج به دوره نقاهت بعد از جراحی هیسترکتومی ضروری است. بنابراین توصیه لازم بعد از جراحی را از پزشک خود پرسیده و در رعایت آن ها دقت لازم را به عمل آورند.

 

راه های ارتباطی با دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان :

  • تهران، جردن، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، پلاک ۱۸۲، طبقه ۴، واحد ۱۳
  • ۰۲۱۸۸۱۹۵۸۳۱
  • صفحه اینستاگرام
  • info@drhajiha.com
Our Score
Click to rate this post!
[Total: ۰ Average: ۰]
دکتر ندا حاجیها

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند. در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند. ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

پاسخ

سه × 3 =

تماس با دکتر ندا حاجیها