پریود بعد از جراحی لابیاپلاستی

پریود بعد از عمل لابیاپلاستی

یکی از نکات مراقبتی بعد از لابیاپلاستی مرتبط با دوران پریود است. پریود بعد از عمل لابیاپلاستی می‌تواند با چالش‌هایی روبرو شود. این جراحی یکی از جراحی‌هایی است که برای افزایش زیبایی و بهبود عملکرد ناحیه‌ی تناسلی خارجی انجام می‌شود. این عمل یک جراحی ساده و سرپایی است که نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد. اما در طی دوران بهبود باید دستورالعمل‌های بهبود را به خوبی رعایت نمائید تا دچار هیچ گونه عارضه و مشکلی نشوید. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

پریود-بعد-از-عمل-لابیاپلاستی

تاثیر پریود بعد از عمل لابیاپلاستی

زمانی که صحبت از دوره‌ی پریود بعد از عمل لابیاپلاستی می‌شود باید این نکته را بدانید که پریود و خونریزی‌های قاعدگی معمولاُ نمی‌توانند تاثیر قابل توجهی بر روند بهبود داشته باشند اما اولین دوره‌ پریود بعد از جراحی لابیاپلاستی می‌تواند منجر به ایجاد ناراحتی‌های خفیف برای بیماران در طی دوران نقاهت شود.

به طور کلی تاثیراتی که پریود بعد از لابیاپلاستی می‌تواند به همراه داشته باشد در دو گروه قرار می‌گیرند:

  • افزایش تورم به دلیل تغیرات هورمونی و افزایش جریان خون در ناحیه‌ی تناسلی
  • افزایش درد و ناراحتی

نکاتی که در هنگام پریود بعد از عمل لابیاپلاستی باید رعایت کنید عبارت است از:

❇️ از تامپون و یا کاپ قاعدگی استفاده نکنید زیرا منجر به افزایش تورم، عفونت، خونریزی و عوارض دیگر می‌شود. به طور کلی تامپون و کاپ قاعدگی منجر به ایجاد فشار و اختلال در روند بهبودی خواهد شد. استفاده از نوار بهداشتی‌هایی با بافت نرم به جای تامپون و کاپ قاعدگی بهترین گزینه است.

❇️ از نوار بهداشتی‌های زبر استفاده نکنید، زیرا نوار بهداشتی با بافت زبر و خشن می‌تواند منجر به تحریک لابیا و خونریزی از محل برش‌ها شود.

❇️ از مصرف نوار بهداشتی‌های معطر که ممکن است منجر به بروز حساسیت، تحریک و عفونت شود خودداری کنید.

❇️ در طی دوره‌ی پریود بیشتر از گذشته بهداشت ناحیه‌ی تناسلی را رعایت کنید. جهت شستشوی ناحیه‌ی تناسلی از محصولات غیرمعطر و بدون عطر استفاده کنید.

❇️ در صورتی که شدت درد و ناراحتی در ناحیه‌ی تناسلی در طی دوران پریود بعد از جراحی لابیاپلاستی افزایش یافت نباید نگران باشید. این درد و ناراحتی موقتی بوده و بعد از چند روز برطرف می‌شود. جهت تسکین درد می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید.

اگر با هر گونه عارضه‌ی غیرطبیعی مانند خونریزی شدید، درد، تورم و یا مشکلات دیگر روبرو شدید با جراح خود تماس بگیرید.

لابیاپلاستی قبل از پریودی یا بعد از پریودی؟

توصیه می‌شود زمان جراحی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که تا زمان شروع پریود بعدی محل زخم‌ها و برش‌ها بهبود بیابند. به طور معمول دو الی سه هفته زمان لازم است تا محل برش‌ها و بخیه‌های لابیاپلاستی بهبود بیابند.

روش های کاهش درد پریود بعد از عمل لابیاپلاستی

در مورد روش‌های کاهش درد پریود بعد از لابیاپلاستی، موارد زیر قابل توصیه است، و با رعایت این نکات، می‌توان درد پریود پس از لابیاپلاستی را تا حد زیادی کاهش داد.

روش-های-کاهش-درد-پریود-بعد-از-عمل-لابیاپلاستی

استفاده از داروهای مسکن

پزشک معمولاً داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن یا استامینوفن را برای کنترل درد تجویز می‌کند. این داروها را مطابق دستور پزشک مصرف کنید.

استفاده از کمپرس گرم

قرار دادن کمپرس گرم بر روی ناحیه زیر شکم می‌تواند به کاهش درد پریود کمک کند.

استراحت

استراحت کافی و استفاده از تکنیک‌هایی مانند تنفس عمیق، یوگا یا مدیتیشن می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

خودداری از انجام فعالیت‌های سنگین

در این دوره، اجتناب از فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های شدید توصیه می‌شود.

سوالات متداول پریود بعد از لابیاپلاستی

آیا پریود بعد از لابیاپلاستی می‌تواند باعث عفونت شود؟

خونریزی قاعدگی دارای هیچ ماده‌ی عفونی نیست و پریود بعد از لابیاپلاستی نمی‌تواند منجر به بروز عفونت بعد از جراحی شود. اما به این نکته توجه نمائید عدم رعایت بهداشت در دوره‌ی پریود می‌تواند احتمال بروز عفونت بعد از لابیاپلاستی را افزایش دهد. به همین دلیل باید دستورالعمل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت نمائید.

آیا عمل لابیاپلاستی می‌تواند زمان پریود را تغییر دهد؟

بله، جراحی لابیاپلاستی می‌تواند موجب تاخیر در پریود شود. بعد از انجام هر نوع جراحی بدن شما با مقداری استرس مواجه می‌شود که می‌تواند منجر به تغییراتی در چرخه‌ی قاعدگی شود و زمان پریود را با تاخیر مواجه نماید. به همین دلیل اگر بعد از لابیاپلاستی با تاخیر چند هفته‌ای پریود مواجه شدید نباید نگران باشید. این موضوع طبیعی است و چرخه‌ی قاعدگی شما دوباره به روال سابق خود باز می‌گردد.

در نهایت…

در صورتی که هرگونه سوال و یا مشکلی در مورد پریود بعد از لابیاپلاستی دارید بعد از انجام جراحی و یا در طی دوران پریود از جراح بپرسید. شفاف سازی و دریافت پاسخ مناسب به سوال‌ها باعث می‌شود که این دوره را بدون مشکل خاص و یا نگرانی از ایجاد عارضه سپری نمائید.

به طور کلی اکثر خانم‌ها دوره‌ی پریود بعد از لابیاپلاستی را بدون کوچکترین مشکل طی خواهند کرد و هیچ گونه جای نگرانی وجود ندارد.

لینک های مفید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 10 =