info@drhajiha.com 88195831 (021)

ترمیم ناحیه پرینه بعد از زایمان طبیعی

ترمیم ناحیه پرینه بعد از زایمان طبیعی

زایمان طبیعی یک روش تولد نوزاد می باشد که معمولا به طور طبیعی اتفاق می افتد اما گاهی این روند ممکن است موجب بروز درد و ناراحتی هایی برای مادران شود، یکی از این موارد می تواند پارگی perineal (ناحیه پرینه ) باشد.

در انتهای زایمان ، لایه های پوستی و ماهیچه ای داخل و اطراف واژن نازک و کشیده می شود تا نوزاد به دنیا بیاید و این اتفاق برای خانم ها بسیاری از خانم ها اتفاق می افتد.

دکتر ندا حاجیها جراح زیبایی زنان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به اقدام به درمان انواعجراحی های زیبایی زنان می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان ، با شماره ۸۸۱۹۵۸۳۱ ۰۲۱ و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

پارگی های ناحیه پرینه چه زمانی به بخیه نیاز پیدا می کنند؟

متخصصین زنان و زایمان و ماماها با توجه به اندازه پارگی و میزان بافتی که درگیر شده است به چهار دسته تقسیم بندی می کنند:

پارگی درجه ۱ تا پارگی درجه ۴.

 • پارگی درجه ۱ شامل پارگی نازکی از پوست پرینه است و به هیچ وجه ماهیچه ای آسیب نمی بیند. اما ممکن است به تعداد کمی بخیه نیاز باشد.
 • پارگی درجه ۲ شامل آسیب به پوست و ماهیچه است. بخیه معمولاً مورد نیاز است و حدوداً دو ماه طول می کشد تا دوباره احساس راحتی ایجاد شود.

*اپیزیوتومی برشی است که برای بزرگ کردن دهانه واژن در داخل پرینه ایجاد می شود. این کار برای کمک به تولد کودک انجام می شود. اپیزوتومی همان عضله و پارگی درجه ۲ را ایجاد می کند. با این حال برخی از اپیزوتومی ها می توانند بیشتر گسترش یابند و هنگامی که این اتفاق بیفتد بسته به شدت آنها ممکن است به عنوان درجه ۳ یا حتی درجه ۴ توصیف شود.

ترمیم ناحیه پرینه بعد از زایمان طبیعی

ترمیم ناحیه پرینه بعد از زایمان طبیعی

 • پارگی درجه ۳ پوست واژن و پوست ناحیه perineal و لایه عضلانی که کانال آنال را احاطه کرده است دچار پارگی می شود. این کار به بخیه نیاز دارد و زمان بهبود آن زمان مشابهی با پارگی درجه ۲ (دو ماه یا بیشتر) می باشد.
 • پارگی درجه ۴ شامل پارگی عضله اسفنکتر مقعد و بافت های اطراف مقعد می شود. با وجود مدیریت مناسب (از جمله بهداشت شخصی توسط خود فرد، رژیم غذایی، فیزیوتراپی و داروهای ضد درد و ملین) مشکلی به وجود نمی آید. با این حال، ممکن است گروه کوچکی از زنان هنگام کنترل ادرار، گاز روده یا دفع مدفوع دچار مشکلات مداوم شوند که بی اختیاری نامیده می شود و به بررسی بالینی مداوم یا مشاوره پزشکی نیاز دارد.

پارگی های های درجه سوم و چهارم یک عارضه غیر متداول زایمان طبیعی می باشد که می تواند در کوتاه مدت عملکرد روده، مثانه و عملکرد جنسی خانم ها را در کوتاه مدت و در برخی موارد به طور دائم تحت تأثیر قرار دهد. پیروی از توصیه های پزشک و جلوگیری از بروز مشکلات و عوارض بدی بسیار مهم است. مدت زمان بهبودی متناسب با شرایط فردی متفاوت است

آیا می توان از پارگی درجه سوم یا چهارم جلوگیری کرد؟

پیش بینی یا حتی جلوگیری از این عارضه امکان پذیر نیست. برخی از عوامل طی زایمان موجب می شود احتمال به وجود آمدن پارگی درجه سوم یا چهارم را بیشتر کند.

این زمانی است که:

 • یکی از شانه های جنین در واژن گیر می کند.
 • طولانی شدن زمان زایمان (زمانی که دهانه رحم تا زمان تولد نوزاد کاملاً گشاد شده است).
 • اولین تجربه زایمان واژینال مادر است.

مراقبت از ناحیه پرینه و واژن بعد از زایمان طبیعی

 • یکی از نکات بسیار مهم در این امر رعایت بهداشت شخصی می باشد. توصیه می شود حداقل یک بار حمام کامل داشته باشید و روزانه سه تا چهار بار ناحیه پرینه خود را بشویید.
 • حداقل هر چهار تا شش ساعت پد های بهداشتی خود را تعویض کنید تا حد امکان این ناحیه تمیز باقی بماند.
 • همواره هنگام شستشو، ناحیه perineal را از قسمت جلو تا پشت خشک کنید تا از ورود میکروب از روده به داخل واژن جلوگیری شود. همچنین شستشوی پرینه پس از فعالیت روده بسیار مهم است.
 • برای خشک کردن پرینه خود از سشوار استفاده نکنید. این کار موجب به تاخیر افتادن بهبودی می شود یا باعث سوزش در ناحیه دستگاه تناسلی می شود.
 • ممکن است آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت و تجزیه زخم از سوی متخصص زنان و زایمان تجویز شوند.
 • قرار دادن کمپرس یخ به مدت ۲۴ ساعت بعد از جراحی منطقه در ناحیه پرینه می تواند التیام بخش و موجب کاهش درد شود.
 • به طور منظم داروهای تسکین دهنده درد را مصرف کنید. این دارو معمولا توسط پزشک تجویز می شود.
 • دراز کشیدن به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه هر ساعت به مدت دو تا چهار روز اول می تواند به التیام بخیه ها کمک کند.
 • از “نشستن” و بلند کردن وزنه های سنگین (از جمله برداشتن فرزندان دیگر) خودداری کنید، زیرا این فشار بیشتر روی پرینه قرار می کند.

علت درد در ناحیه پرینه چیست؟

علت اصلی درد در ناحیه پرینه و واژن پارگی گسترده در هنگام تولد نوزاد است. حتی اگر پارگی درجه ۳ یا ۴ اتفاق نیفته باشد ، این ناحیه پس از تولد کودک کبود و حساس می شود.

از آنجا که این ناحیه برای بریدگی یا زدن بخیه ها یک محل بسیار حساس است، بهبودی بیش از سایر نقاط بدن طول می کشد.

میزان این درد از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است و همچنین بستگی به میزان عمق پارگی دارد. با پارگی درجه ۳ یا ۴ ممکن است درد یا ناراحتی به مدت سه ماه یا بیشتر وجود داشته باشد.

رژیم غذایی در طول دوران بهبودی ناحیه پرینه

برای چند روز اول، معمولاً رژیم غذایی کم فیبر و مصرف مایعات زیادی توصیه می شود تا از بیش از حد به ناحیه پرینه هنگام خروج مدفوع جلوگیری شود. این مواد غذایی شامل نان سفید، ماکارونی غنی شده، برنج و ذرت، حبوبات، تخم مرغ، ماهی، پنیر، گوشت و مرغ (بدون پوست)، مقادیر کمی از میوه و سبزیجات رسیده و بدون پوست است. بعد از سه روز، رژیم غذایی با فیبر زیاد بخورید تا مدفوع نرم تر و به راحتی خارج شود. توصیه می شود نان سبوس دار و غلات، ماکارونی، برنج قهوه ای و حداقل چهار وعده میوه و سبزیجات به طور روزانه میل شود. روزانه حداقل هشت لیوان آب نوشیده شود تا خطر ابتلا به یبوست کاهش یابد.

 

ترمیم ناحیه پرینه بعد از زایمان طبیعی

ترمیم ناحیه پرینه بعد از زایمان طبیعی

چه زمانی می توان روابط جنسی را از سر گرفت؟

فعالیت جنسی پس از بهبودی کامل بدن می تواند آغاز شود. این ممکن است در شش هفته پس از تولد کودک اتفاق بیفتد، اما ممکن است بیش از سه ماه نیز طول بکشد. تعداد کمی از خانم ها ممکن است در حین مقاربت جنسی ناراحتی مداوم را تجربه کنند. اگر این مساله موجب ناراحتی بسیار شود بهتر است با پزشک خود در این باره مشورت کنید، زیرا روابط جنسی نباید بعد بهبودی کامل باعث ایجاد ناراحتی در ناحیه perineal شود.

مراجعه به پزشک زنان و زایمان

شش هفته پس از تولد نوزاد باید برای معاینه به پزشک و متخصص زنان مراجعه کنید. این معاینه ممکن است از طریق ناحیه واژینال باشد. اگر در مورد بهبودی خود نگرانی دارید ، بهتر است هر چه سریعتر به متخصص زنان و زایمان خود مراجعه کنید.

اگر درد دارید، مطابق تجویز پزشک داروهای ضد درد را مرتباً مصرف کنید.

اگر علائم وجود عفونت مانند تب، شکستگی زخم یا ترشحات در ناحیه perineal را مشاهده کردید، توصیه می شود که به پزشک مراجعه کنید.

اگر در کنترل ادرار مشکل دارید، لطفاً در مورد این متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید. در صورت لزوم آنها شما را به یک متخصص اورولوژی ارجاع می دهند.

 

اگر در مورد پارگی و وضعیت ناحیه پرینه خود به دلیل وجود درد مداوم، نگرانی دارید، لطفاً سریعاً متخصص زنان و زایمان خود را در جریان قرار دهید.

 

راه های ارتباطی با دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان :

 • تهران، جردن، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، پلاک ۱۸۲، طبقه ۴، واحد ۱۳
 • ۰۲۱۸۸۱۹۵۸۳۱
 • صفحه اینستاگرام
 • info@drhajiha.com
Our Score
Click to rate this post!
[Total: ۷ Average: ۳.۶]
دکتر ندا حاجیها

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند. در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند. ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

پاسخ

4 × 5 =

تماس با دکتر ندا حاجیها