info@drhajiha.com 88195831 (021)

تاثیر ویروس کرونا بر خانم های باردار

درباره Coronavirus جدید ناشناخته های بسیاری وجود دارد، از جمله اینکه آیا زنان بارداری که به ویروس کرونا گرفتار شوند می توانند آن را به جنین یا فرزند متولد نشده خود منتقل کنند یا خیر. ولی بر اساس یک مطالعه مقدماتی می توان گفت که ویروس معروف به ۲۰۱۹-nCoV ممکن است در دوران بارداری منتقل نشود. در این مقاله قصد داریم تا یک سری نکانی را در مورد تاثیر ویروس کرونا بر خانم های باردار شرح دهیم.

در حال حاضر اطلاعات بسیار محدودی در مورد کروناویروس جدید وجود دارد اما همه ما می دانیم که زنان باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دارند بنابراین باید هوشیار باشند.

دکتر ندا حاجیها جراح زیبایی زنان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به اقدام به درمان انواع بیماری های زنان و زایمان های طبیعی و سزارین می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان ، با شماره ۸۸۱۹۵۸۳۱ ۰۲۱ و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

آیا ویروس کرونا از مادر به جنین منتقل می شود؟

برخی از عفونت ها می توانند در دوران بارداری از مادر به فرزند منتقل شوند، اگرچه به طور دقیق چگونگی این اتفاق مشخص نیست. پاتوژن ها ممکن است در دوران بارداری یا از طریق تماس با مایعات بدن هنگام زایمان از طریق جفت به کودک منتقل شود. به عنوان مثال اگر یک زن باردار مبتلا به HIV باشد، نوزاد ممکن است از طریق خونی که در هنگام زایمان به جفت می رسد، یا از طریق تماس با خون هنگام آلوده انتقال پیدا کند. با این حال، این شیوه انتقال در بین ویروس ها، به ویژه ویروس های تنفسی رایج نمی باشد.

مطالعات نشان می دهد که در حال حاضر هیچ مدرکی برای وجود عفونت های داخل رحمی در خانم هایی که مبتلا به COVID-19 در اواخر بارداری هستند، وجود ندارد و لازم است تا مطالعات بیشتری در بین زنان باردار مبتلا به عفونت COVID-19 در مراحل مختلف بارداری (مانند سه ماهه اول و دوم) و زایمان و نوزادان، برای اطمینان از ایمنی و سلامت مادران و نوزادانی که در معرض تاج ویروس جدید قرار دارند صورت بگیرد.

تاثیر ویروس کرونا بر خانم های باردار

تاثیر ویروس کرونا بر خانم های باردار

توصیه های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا

سیستم ایمنی بدن یک خانم باردار، همزمان با بارداری دچار تغییر می شود و در این زمان است که احتمال ابتلا به عفونت های تنفسی در آنها بسیار بالا خواهد رفت به همین دلیل واکسیناسیون در برابر سرفه و آنفولانزا نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگرچه تاکنون واکسنی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد، اما اقدامات احتیاطی وجود دارد که متوجه خانم های باردار و افراد اطراف او می شود:

  • دستان خود را حداقل ۲۰ ثانیه به خصوص بعد از رفتن به توالت و قبل از خوردن غذا به طور مرتب با صابون و آب بشویید. همچنین می توانید از یک جایگزین مناسب مانند الکل برای ضدعفونی دستان خود استفاده کنید.
  • هنگام سرفه یا عطسه با کج آرنج خود، بینی و دهان خود را بپوشانید و دیگران را به انجام همین کار ترغیب کنید و یا از دستمال برای اینکار استفاده کنید سپس دستمال را درون سطل درب دار قرار داده و سپس دستان خود را بشویید.
  • از تماس دست ها با چشم، بینی و دهان خود خودداری کنید.
  • از مصرف گوشت نیم پز و یا نپخته خودداری کنید.
  • در صورت امکان، فاصله یک متری خود را از افرادی که علائم بیماری دارند حفظ کنید.

اگرچه در مورد اثرات مخرب این ویروس اطلاعات کمی در دسترس است، اما یک مطالعه کوچک بر روی ۹ زن باردار با تأیید COVID-2019 در ووهان ، چین ، انجام شد هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این ویروس می تواند منجر به عواقب نامطلوب و شدید برای جنین در رحم مادر و یا نوزادان تازه متولد شود، یافت نشد.

تاثیر ویروس کرونا بر خانم های باردار

تاثیر ویروس کرونا بر خانم های باردار

همچنین مطالعاتی که در بین خانم هایی که در اواخر بارداری خود سزارین شده بودند، دو مورد دچار نگرانی از آلوده شدن جنین خود شده بودند اما همه نوزاد زنده به دنیا آمدند و نتیجه آزمایش COVID-2019 در آنها منفی بود. اما باید این نکته را یادآوری کرد که این مطالعه بر روی جمعیت بسیار اندک و در یک دوره بسیار کوتاه انجام شد. تحقیقات بیشتری برای تأیید یافته ها و بررسی اینکه آیا این ویروس در گروه های دیگر زنان باردار اعمال می شود یا خیر، مورد نیاز است.

سخن آخر

با توجه به اینکه سرعت انتقال ویروس کرونا بسیار سریع می باشد برخی از گروه های حساس باید مراقبت های بیشتری را اتخاذ کنند. زنان باردار یکی از این گروه ها می باشند زیرا نسبت به سایر افراد در معرض خطر بیشتری می باشند. به دلیل تغییراتی که در سیستم ایمنی یک خانم باردار ایجاد می شود احتمال آسیب به دلیل عفونت در مادر و جنین وجود دارد. اما نکته بسیار دل گرم کننده اینکه درصد میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس بسیار کمتر از ویروس های دیگر آنفولانزا می باشد بنابراین با یک مراقبت و پیشگیری ساده می توان از شیوع این بیماری تا حد زیادی جلوگیری کرد.

راه های ارتباطی با دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان :

  • تهران، جردن، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، پلاک ۱۸۲، طبقه ۴، واحد ۱۳
  • ۰۲۱۸۸۱۹۵۸۳۱
  • صفحه اینستاگرام
  • info@drhajiha.com
Our Score
Click to rate this post!
[Total: ۰ Average: ۰]
دکتر ندا حاجیها

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند. در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند. ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

پاسخ

1 × سه =

تماس با دکتر ندا حاجیها