info@drhajiha.com 88195831 (021)

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

یکی از مسائل بسیار مهمی که مادران باید به آن توجه کنند این است که مراقبت های دوران بارداری از چه زمانی آغاز می شود؟ چه مراقبت هایی در این دوران توصیه می شود؟

یکی از لذت بخش ترین دوران زندگی تمام خانم ها که از همیشه از آن به عنوان شیرین ترین دوران ها یاد می کنند دوران بارداری می باشد اما آموزش و کسب مهارت های لازم در دوران بارداری و تطبیق تحولات جسمی و روحی از جمله نیازهای اولیه مادران در این دوران می باشد. همچنین توجه به سلامت زنان قبل و دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شما عزیزان می تواند برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان ، با شماره زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : ۸۸۱۹۵۸۳۱ ۰۲۱

مراقبت های قبل از بارداری

مشاوره قبل از بارداری به بالا بردن سطح سلامت مادر و آمادگی او برای حاملگی کمک بسیاری می کند. معاینات دوره ای بارداری از اهمیت بالایی  برخوردار است حتی اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد. انجام آزمایشات لازم که از سوی پزشک درخواست می شود اهمیت بالایی دارد تا از سلامت کامل خود اطمینان کامل را پیدا کنند. پس از آن اجازه حاملگی به آنها داده می شود و وارد دوران بارداری می شوند. در زمان حاملگی نیز یک سری مراقبت های خاص وجود دارد که باید انجام شود.

یکی از این مراقبت ها در سه ماهه اول بارداری می باشد. عوامل مختلف بسیاری می تواند تاثیرات مستقیم و غیر مستقیمی در سلامت جنین بگذارد و ناهنجاری هایی را در جنین به وجود آورد، از این جهت می توان سه ماهه اول بارداری را جزء یکی از حساس ترین زمان از نظر لانه گزینی و رشد و اولیه جنین دانست.

سه ماهه اول بارداری

در طی مایعات پزشکی در سه ماهه اول بارداری پزشک در مورد نحوه تغذیه سالم، افزایش وزن، دریافت یک سری ویتامین ها و مشکلاتی که ممکن است در طول دوران بارداری رخ دهد توضیحاتی را ارائه می دهد. این اطلاعات کمک خواهد کرد تا مادر باردار نقش مهم و مفیدی را در مراقبت خود و جنین خود را داشته باشد.

اقدامات لازم در دوران بارداری

انجام آزمایش خون : معمولا یک آزمایش خون کامل برای مادر درخواست می شود. این آزمایش در بررسی وضعیت کلی مادر کمک زیادی می کند. در این آزمایش میزان rh خون و ضعیت آنتی بادی های rh بررسی می شود. همچنین میزان قند خون ناشتا نیز از جمله مواردی است که باید در این آزمایش مورد بررسی قرار گیرد.

آزمایش ادرار : برای بررسی وضعیت سلامت مجاری ادرار از نظر وجود عفونت آزمایش ادرار درخواست می شود.

آزمایشات غربالگری : آزمایشات غربالگری برای تشخیص نقص های مادرزادی جنین و اختلالات کروموزومی انجام می شود. از جمله این آزمایشات انجام سونوگرافی nt  (بررسی میزان مابع پشت گردن جنین) و یک آزمایش خون می باشد که در این آزمایش میزان HCG یا سطح پروتئین a را در پلاسمای مادر اندازه می گیرد.

آزمایشگاه پس از انجام آزمایش زنان را در دو گروه کم خطر و پر خطر قرار می دهد. اگر چنانچه احتمال وجود اختلال کروموزومی وجود داشته باشد انجام آزمایشات غربالگری سه ماهه سوم و انجام آزمایشات نمونه گیری از پرزهای جفتی و یا آمینوسنتز درخواست می شود.

معاینات دوران بارداری : از ماه اول تا ۶ ماهیانه یک بار ، در ماه های ۷ و ۸ بارداری ماهیانه دو بار و در ماه ۹ ام به صورت هفتگی باید صورت گیرد. البته بسته به وضیت تغذیه ای مادر وزن و بیماری های زمینه ای ممکن است مراجعات بیشتری نیاز باشد.

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

سونوگرافی های دوران بارداری

  • در مرحله نخست یک سونوگرافی جهت تائید حاملگی داخل رحم انجام می شود.
  • سونوگرافی بعدی در سه ماهه اول بارداری صورت می گیرد که سونوگرافی غربالگری اول نام دارد.
  • سونوگرافی و غربالگری دوم در سه ماهه دوم انجام می شود.
  • نهایتا در ۳۶ هفته سونوگرافی بررسی مایع جنین بسته به ضروت پزشک انجام می شود.

و در آخر …

مادران باردار می توانند تمام نگرانی ها و مشکلات خود را با پزشک خود درمیان بگذارند. همراه کردن همسر در این مسیر اعتماد به نفس مادر را بالا برده و موجب می شود به وظایف خود به طور یکسان عمل کند. زوجی که تصمیم به بارداری می گیرند بهتر است یک ماه قبل به پزشک مراجعه داشته باشند و شروع مصرف قرص اسیدفولیک و انجام آزمایشات لازم برای مادر انجام شود. از این رو مادرانی که مراقبت های دوران بارداری را به طور منظم انجام دادند سرانجام حاملگی بسیار بهتر و راحت تری دارند.

مقالات مرتبط با این مطلب:

زایمان طبیعی

عفونت ادراری در بارداری

پاسخ

دو × 3 =

Call Now Button