info@drhajiha.com 88195831 (021)

انواع روش های سقط جنین در سه ماهه اول بارداری

روش های سقط جنین

به همان میزان که بسیاری از افراد از شنیدن خبر بارداری خود خوشحال می شوند برخی ممکن است از بارداری ناخواسته ناراحت شده و به فکر سقط جنین باشند. سقط جنین در واقع راهی ایمن و قانونی برای پایان دادن به بارداری ناخواسته است. روش های مختلفی برای سقط جنین وجود دارد که در واقع استفاده از هر یک از این روش ها به زمان بارداری یک خانم بستگی دارد.

اما تمام روش های سقط جنین به صورت سرپایی انجام می باشد و نیاز به مراقبت های ویژه های نیازی ندارد و پس از انجام آن لازم نیست در مطب یا کلینیک بستری شوید.

انواع روش های سقط جنین در سه ماهه اول بارداری

انواع روش های سقط جنین

به طور کلی دو روش سقط جنین در سه ماهه اول بارداری وجود دارد:

سقط دارویی (سقط جنین با مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک برای پایان دادن به بارداری )

سقط جنین به روش ساکشن آسپیراسیون (که به آن سقط جنین با جراحی نیز گفته می شود). در این روش از وارد کردن ابزارهای پزشکی به درون واژن و رحم در نتیجه پایان دادن به بارداری مورد استفاده قرار می گیرد.

سقط جنین به وسیله مصرف دارو

این روش با مراجعه حضوری به کلینیک یا مطب متخصص زنان و زایمان و تجویز دارویی به نام مییفپریستون، انجام می شود.. اکثر خانم ها بعد از مصرف میفپریستون احساس خوبی دارند، اگرچه برخی از آنها حالت تهوع دارند. در منزل، 6 تا 72 ساعت بعد ، طبق دستور پزش ، قرص بعدی، یعنی میزوپروستول مصرف می شود.

سقط جنین یک تا چهار ساعت پس از مصرف سایتوتک (میزوپروستول) آغاز می شود. ممکن است خونریزی شدید همراه با لخته تجربه شود. پس از آن نیز خونریزی کمتری به مدت یک یا دو هفته یا بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد. برای اطمینان از سقط کامل، حدود یک هفته بعد مجدا به پزشک خود مراجعه کنید

سقط جنین به روش ساکشن آسپیراسیون

این روش سقط جنین در کلینیک یا مطب انجام می شود. مدت زمان انجام سقط جنین به روش ساکشن آسپیراسیون حدودا  10 تا 15 دقیقه طول می کشد. پزشک برای پایان دادن به بارداری از ابزارهای پزشکی در واژن و رحم استفاده می کند. پس از انجام این روش به مدت چند ساعت باید تحت مراقبت باشید. معمولا برای جلوگیری از بروز عفونت، مصرف آنتی بیوتیک الزامی است. میزان خونریزی پس از ساکشن به میزان خونریزی دوره قاعدگی می باشد و تا 10 روز یا بیشتر طول می کشد. در صورت شدید شدن میزان خونریزی و طولانی شدن دوره خونریزی باید به متخصص خود مراجعه نمایید.

آیا سقط جنین درد دارد؟

سقط جنین با هر روشی که انجام شود یک روش کاملا ایمن و بدون خطر است و تجربه سقط جنین هر خانمی با دیگری در این شرایط ممکن است متفاوت باشد. اغلب در روش های جراحی سقط جنین به دلیل تزریق داروهای تسکین دهنده میزان این درد کمتر خواهد بود. اما پس از مصرف داروها به منظور سقط جنین ممکن است احساس درد خفیف یا خیلی شدید تجربه شود که با استفاده از روش های زیر این درد کنترل شود:

  • مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه مانند ایبوپروفن
  • استفاده از کمپرس آب گرم
  • دوش آب گرم به منظور کاهش میزان گرفتگی بدن

خطرات احتمالی بعد از سقط جنین

اگر چه سقط جنین به منظور پایان دادن به دوران بارداری، یک روش ایمن و مطمئن محسوب می شود اما در برخی موارد ممکن است عوارض ناخواسته را به وجود آورد. این خطرات شامل:

  • آسیب به لایه های داخلی رحم
  • آسیب به دهانه رحم
  • بروز عفونت و لخته شدن خون

برقراری رابطه جنسی پس از سقط جنین

با توجه به اینکه دهانه رحم پس از سقط جنین هنوز به حالت قبلی خود باز نگشته است و عدم برقراری رابطه جنسی در این مدت به میزان قابل توجهی موجب کاهش میزان ابتلا به عفونت می شود. برای اطلاع از زمان بازگشت به زندگی عادی خود می توانید با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید.

کلام آخر

سقط جنین چه به خودی خود اتفاق بیفتد و چه با رضایت قلبی یک خانم انجام شود ممکن است تا مدت ها جسم و روح وی را دچار اختلال کرده و سرزنش کردن او در این شرایط کار درستی نمی باشد. به خانم هایی که به تازگی سقط جنین داشته اند توصیه می شود مدت زمانی را به منظور بازگشتن به شرایط عادی و التیام آسیب های ذهنی و جسمی خود اختصاص دهند. به خوبی استراحت کنند و رژیم غذایی سالمی را داشته باشند.

راه های ارتباطی با دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان :

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند.

در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند.

دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند.

ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

دکتر ندا حاجیها

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند. در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند. ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

پاسخ

15 − 6 =

Call Now Buttonتماس با دکتر ندا حاجیها