info@drhajiha.com 88195831 (021)

زایمان طبیعی یا سزارین؟

زایمان طبیعی یا سزارین؟

توصیه ای که همواره متخصصین زنان و زایمان به خانم ها می کنند انجام زایمان طبیعی می باشد، اما این موضوع به این معنا نیست که مادران از زایمان سزارین بترسند. گاهی ممکن است پزشک تشخیص می دهد که مادر باید سزارین شود بنابراین نگرانی از این بابت بی مورد است و نباید اصرار به انجام زایمان طبیعی داشته باشد.

دکتر ندا حاجیها جراح زیبایی زنان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به اقدام به انجام زایمان سزارین و زایمان طبیعی می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان ، با شماره 88195831 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

زایمان سزارین

سزارین نوعی عمل جراحی است که در آن پزشک جراح زنان با بیهوشی عمومی در مادر اقدام به یک برش بر روی پوست شکم کرده، سپس رحم باز می شود و جنین به دنیا می آید. زایمان سزارین در مواردی که خطر مادر و جنین  را تهدید کند نیز به صورت اورژانسی برای نجات جان مادر و جنین انجام می شود.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی یکی از روش های بسیار رایج و طبیعی برای تولد نوزاد می باشد و به دلیل بهبودی سریع مادر بعد از زایمان نسبت به روش زایمان سزارین برتری دارد. آگاهی از روند زایمان طبیعی به مادر کمک می کند تا درد کمتری حین زایمان داشته باشد. شرکت در کلاس های آمادگی زایمان می تواند بسیار کمک کننده باشد.

زایمان طبیعی یا سزارین کدام بهتر است؟

هیچ یک از روش های زایمان یا طبیعی یا سزارین را نمی توان به عنوان یک روش ایده آل و بهتر نسبت به دیگری دانست. انجام هر یک از این روش ها کاملا به شرایط و وضعیت مادر بستگی دارد. اما به عنوان یک قانون کلی در صورتی که مادر هیچ مشکل خاصی نداشته باشد و بتواند یک زایمان خوب و طبیعی بدون عارضه داشته باشد قطعا بهتر از این است که به دلخواه خود و بی جهت زایمان سزارین داشته باشد. زیرا در یک زایمان سزارین احتمال بروز عوارضی مانند بیهوشی جراحی عفونت و خونریزی وجود دارد.

برای برخی از مادران ممکن است این سوال مطرح شود که ” زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین” یا ” درد زایمان طبیعی خیلی بیشتر است یا سزارین” .. اما بهترین راه برای انتخاب یک روش مناسب و کم عارضه برای مادران، انجام مشاوره های لازم با یک متخصص زنان و زایمان خوب می باشد.

عوارض زایمان طبیعی

بسیاری از بیماران نگران این مساله هستند که بعد زایمان طبیعی دچار شلی واژن، افتادگی مثانه یا روده بزرگ شوند اما در حقیقت و واقعیت این است که اگر زایمان طبیعی به درستی و غیر تهاجمی انجام شود معمولا این مشکلات نباید به وجود آید. برای جلوگیری از بروز مشکلات این چنینی پزشک معمولا بعد از زایمان به بیماران ورزش های کگل توصیه می کند.

درد زایمان طبیعی

مساله دیگری که معمولا مادران را از زایمان طبیعی میترساند، درد زایمان طبیعی می باشد. در یک زایمان طبیعی یک سری دردهایی وجود دارد و زمانی که دهانه رحم به اندازه 4 سانتی متر باز شود این دردها قابل تحمل تر است. گاهی برای کاهش حداکثری درد برخی از مادران یک ماده بی حس کننده به کمر تزریق می شود. تزریق ماده بی حسی نیز به وضعیت مادر و به نظر متخصص بیهوشی وابسته است. نزریق یا عدم تزریق ماده بی حسی به موارد زیر بستگی دارد:

  • زایمان چندم مادر است.
  • مادر حس دارد یا نه
  • مادر حس فشار را دارد و می تواند زور بزند.
  • آیا می تواند راه برود.
زایمان طبیعی یا سزارین؟

زایمان طبیعی یا سزارین؟

مزایای زایمان طبیعی

  • یکی از مهم ترین مزایای زایمان طبیعی خونریزی کمتر آن نسبت زایمان سزارین می باشد. زیرا در زایمان طبیعی رحم زودتر جمع شده و به دنبال آن خونریزی کمتری نیز اتفاق می افتد.
  • در زایمان طبیعی مادر زودتر به روال عادی زندگی خود باز می گردد. اما اما در زایمان سزارین آغاز درد بعد از انجام زایمان می باشد.
  • از نظر ساختار بدنی و بازگشت اندام به دوران قبل از بارداری در زایمان طبیعی زودتر به حالت عادی باز می گردد.
  • در زایمان طبیعی مادر شاهد روند زایمان خود می باشد و بلافاصله بعد از زایمان نوزاد خود را در آغوش بگیرد.

تجربه زایمان طبیعی بعد از سزارین

اگر مادری که قبلا سزارین داشته و برشی ایجاد شده بر روی رحم وی به صورت عرضی باشد از نظر علمی با وجود امکانات پیشرفته اتاق عمل برای زایمان طبیعی و سزارین قابل انجام است. اما معمولا در کشور ایران ترجیح بر این است بعد از یک بار زایمان سزارین مجدد زایمان سزارین انجام شود.

 

راه های ارتباطی با دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان :

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند.

در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند.

دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند.

ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

دکتر ندا حاجیها

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند. در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند. ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

پاسخ

15 − 8 =

Call Now Buttonتماس با دکتر ندا حاجیها