info@drhajiha.com 88195831 (021)

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

بخشی از سوالات رایجی که معمولا خانم ها از متخصص زنان و زایمان می پرسند مسائلی در رابطه با تنبلی تخمدان ها با PCOS می باشد. اینکه تنبلی تخمدان چیست؟ چه عواملی موجب بروز تنبلی تخمدان می شود؟ از کجا بفهمیم به تنبلی تخمدان مبتلا هستیم؟

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به پاسخ این سوالات بپردازیم.

تنبلی تخمدان اختلالی است که با یک سری از علائم خودش را نشان می دهد. معمولا با سونوگرافی های انجام شده یک سری کیست های کوچک در تخمدان در قسمت پریفرال یعنی در قسمت محیطی تخمدان مشاهده می شود.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان ، با شماره زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : 88195831 021

تعریف تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان اختلالی است که با یک سری از علائم خودش را نشان می دهد. معمولا با سونوگرافی های انجام شده یک سری کیست های کوچک در تخمدان در قسمت پریفرال یعنی در قسمت محیطی تخمدان مشاهده می شود. در واقع آنها کیست نیستند بلکه فولیکول هایی هستند که در زمان قاعدگی قرار بوده به فولیکول های بالغی تبدیل شوند و به دلیل اینکه سیکل قاعدگی منظم نبوده به صورت فولیکول های کوچک باقی ماندند و در حین سونوگرافی تخمدان مشاهده می شوند.

علائم بالینی تنبلی تخمدان

  • چاقی
  • رویش موهای زائد روی صورت و بدن
  • قاعدگی های نامنظم
  • ریزش مو
  • افسردگی
  • مصرف غذای بیش از حد

علائم آزمایشگاهی تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان یک سری علائم آزمایشگاهی نیز دارد که شامل:

  • میزان قندخون غیرعادی
  • چربی خون غیرعادی
  • میزان کلسترول خون مختل

تنبل شدن تخمدان به چه دلیل است؟

به طور کلی عارضه تنبلی تخمدان زمینه ژنتیکی دارد اما هنوز ژن شناخته شده ای در آن کشف نشده است. در افرادی که مادر و خواهر آنها این اختلال وجود دارد، این بیماری بیشتر دیده می شود. یکی دیگر از مواردی که موجب بروز عارضه تنبلی تخمدان می شود، شرایط زندگی افراد می باشد. مصرف غذاهای پرکالری و چرب و عدم تحرک کافی دیگر عوامل ابتلا به تنبلی تخمدان می باشد.

آیا همه افراد چاق به تنبلی تخمدان مبتلا می شوند؟

پاسخ دکتر ندا حاجیها، متخصص زنان و زایمان خیر می باشد. در بسیاری از مواقع خانم های که لاغر هستند یا اندام متناسبی دارند هم به تنبلی تخمدان دچار می شوند.

به طور معمول غذا پس از مصرف در بدن به کربوهیدرات و قند تبدیل می شود. این قندها باید وارد سلول شوند تا قندخون از یک میزانی بالاتر نرود. در افرادی که تنبلی تخمدان دارند بین انسولین و گیرنده ای که روی سلول قرار دارد هیچ تماسی اتفاق نمی افتد بنابراین میزان قند بیشتری در خون تجمع پیدا می کند و از طرفی دیگر برای پاسخ به ورود قند به سلول، انسولین بیشتری ترشح می شود. بنابراین این انسولین است که موجب بروز چاقی مردانه یعنی( چاقی ناحیه شکم ) و پدید آمدن موهای زائد در صورت می شود.

سن ابتلا به تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان در هر سنی ممکن است بروز کند. در صورتی که فرد ژن تنبلی تخمدان را داشته باشد. در صورتی که مراقبت های لازم را نداشته باشد ممکن است دچار تنبلی تخمدان شود. علائم تنبلی تخمدان حتی در سن یائسگی نیز ممکن است مشاهده می شود. بنابراین ربطی به اینکه سن باروری فرد تمام شده ندارد.

تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک

تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک

رابطه تنبلی تخمدان و سرطان

در بدن فردی که مبتلا به قاعدگی نامنظم، عدم قاعدگی و قاعدگی با فواصلی طولانی هستند، به دلیل عدم ترشح پروژسترون، ضخامت آندومتر در طول زمان افزایش پیدا کرده و احتمال ابتلا به سرطان آندومتر را بالا می برد. همچنین افرادی که دچار مشکل ناباروری می باشند مجبور به مصرف داروهای تحریک کننده تخمدان هستند که این مساله نیز می تواند به سرطان تخمدان منجر شود.

درمان تنبلی تخمدان

به گفته دکتر حاجیها، در ابتدا باید مشخص شود بیمار به چه علتی قصد درمان تنبلی تخمدان را دارد. در صورتی که یک خانم به ناباروری مبتلا باشد باید از درمان هایی استفاده شود که علاوه بر اینکه تنبلی تخمدان را از بین می برد، تخمدان ها را نیز تحریک به تخمک گذاری کند. طی این درمان از داروهایی مانند پروژسترون و متفورمین ( جهت کاهش ترشح انسولین) و در نهایت از داروهای تحریک کننده تخمدان استفاده می شود.

اگر دختر خانمی در سن نوجوانی دچار تنبلی تخمدان شده باشد می توان از داروهای ترکیبی استروژن و پروژسترون استفاده کرد تا سیکل پریود را تنظیم شود.

اولین و مهم ترین مساله ای که در درمان تنبلی تخمدان به بیماران توصیه می شود، افزایش تحرک و فعالیت های بیشتر و کاهش وزن می باشد.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]
دکتر ندا حاجیها

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند. در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند. دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند. ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

پاسخ

بیست − هجده =

Call Now Buttonتماس با دکتر ندا حاجیها