info@drhajiha.com 88195831 (021)

تست پاپ اسمیر برای دختران باکره01 min read

Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

تست پاپ اسمیر برای دختران باکره

شاید برای شما هم سوالات بسیاری در مورد تست پاپ اسمیر مطرح شده باشد. اینکه تست پاپ اسمیر چیست؟ این تست چگونه انجام می شود؟ آیا دختران باکره هم می توانند تست پاپ اسمیر بدهند؟

برای رسیدن به پاسخ سوالات خود با مطالعه مقاله ذیل با ما همراه باشید.

دکتر ندا حاجیها جراح زیبایی زنان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به انجام تست پاپ اسمیر می پردازند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا حاجیها متخصص زنان و زایمان ، با شماره 88195831 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

تست پاپ اسمیر چیست؟

یکی از آزمایشات رایج در تشخیص سرطان رحم و دهانه رحم که در خانم ها انجام می شود، تست پاپ اسمیر می باشد. در این آزمایش با جمع آوری سلول های گردنه رحم و بررسی آنها اقدام به تشخیص و درمان سرطان می شود. در واقع آزمایش پاپ اسمیر اولین قدم در توقف رشد این سلول های سرطانی دهانه رحم می باشد.

آزمایش پاپ اسمیر در چه افرادی و در چه سنینی انجام می شود؟

در تست پاپ اسمیر طی یک معاینه داخلی نمونه گیری انجام می شود. انجام این تست عمدتا برای تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم در خانم ها می باشد. توصیه می شود زنان ما در سنین بین 21 تا 65 سال هر یک تا 3 سال بسته به نظر پزشک معالج این تست را انجام دهند.

بیشتر بخوانید
زایمان طبیعی یا سزارین؟

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

ابتدا پزشک شرح حال بیمار و سوابق پزشکی او را ثبت می کند. سپس شخص روی تخت مخصوص معاینه زنان دراز می کشد. برای انجام این تست نیاز به اسپکولوم و وسایل یک بار مصرف مخصوص معاینه می باشد قبل از آغاز معاینه اسپکولوم با آب گرم خیس می شود و سپس با استفاده از آن دیواره های واژن باز شده تا دهانه رحم قابل مشاهده باشد.

تست پاپ اسمیر درد دارد؟

معمولا پزشک زنان و زایمان به وسیله سیتو براش یا برس مخصوص تعدادی از سلول های دهانه رحم را با حرکت دورانی مخصوص بر می دارد. این معاینه به شخص آسیبی نمی رساند و دردناک نیست ولی ممکن است در اثر برخورد اسپکولوم به واژن ناخوشایندی در شخص ایجاد کند. گاهی پس از انجام تست پاپ اسمیر شخص خونریزی کمی دارد که این موضوع به هیچ وجه نگران کننده نیست.

آیا تست پاپ اسمیر در دختران باکره انجام می شود؟

پاسخ منفی می باشد. این تست مناسب دختران باکره نمی باشد. زیرا برای انجام این آزمایش اسپکولوم باید وارد رحم شود و دهانه رحم را تا حد باز کند. در دختران باکره به دلیل وجود پرده بکارت و احتمال آسیب به آن انجام این آزمایش در دختران باکره وجود ندارد.

چه کسانی برای انجام آزمایش پاپ اسمیر مناسب می باشند؟

در تمام خانم های بالاتر از 20 یا 21 به صورت روتین انجام می شود.

افرادی که در خانواده خود دارای سابقه ابتلا به سرطان سرویکس می باشند.

تست پاپ اسمیر برای دختران باکره

تست پاپ اسمیر برای دختران باکره

اما احتمال بروز سرطان دهانه رحم در افرادی که گروه زیر قرار دارند بیشتر می باشد:

  • خانم های که در سنین پایینی ازدواج کرده اند.
  • خام های سیگاری و معتاد
  • زنانی که زایمان نداشته اند.
  • خانم های مبتلا به ایدز
  • خانم هایی که دارای چندین شریک جنسی می باشند.
  • خانم هایی که سابقه ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانواده خود داشته اند.
بیشتر بخوانید
تنگ کردن واژن به روش جراحی واژینوپلاستی

جواب آزمایش پاپ اسمیر

سلول های برداشته شده طی آزمایش پاپ اسمیر به آزمایشگاه فرستاده می شود که از طریق بررسی میکروسکوپی ناهنجاری های احتمالی بررسی شود. در صورت وجود ناهنجاری جزئی یک آزمایش مجدد ظرف مدت چند ماه تا یک سال و بررسی های تکمیلی مانند کولپوسکوپی صورت می گیرد. این ناهنجاری ها می تواند از بین برود و در صورتی که نارسایی های شدیدتر وجود داشته باشد انجام معاینات و بررسی های بیشتر ضروری می باشد.

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر معمولا بعد از گذشت یک تا دو هفته آماده می شود. پس از آماده شدن جواب آزمایش پاپ اسمیر نتیجه آزمایش حتما باید به یک متخصص زنان و زایمان جهت بررسی و آغاز درمان نشان داده شود.

دکتر ندا حاجیها در سال 1386 پس از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی عمومی به مدت 2 سال در شاهرود، طرح پزشکی عمومی خود را گذراندند.

در سال 1395 ایشان موفق به دریافت بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس دو سال به عنوان طرح دوره تخصص در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی پرداختند.

دکتر حاجیها در حال حاضر در بیمارستان فوق تخصصی تندیس و مطب خود، مشغول به فعالیت در حوزه زنان، زایمان و نازایی، جراحی های ترمیمی و زیبایی زنان می باشند.

ایشان همواره تلاش خود را برای ارتقای دانش و مهارت خود به کار گرفته اند و با شرکت در کنگره های معتبر و یادگیری متدها و درمان های جدید در به روز نگه داشتن دانش خود کوشیده تا بتواند در بالاترین سطح استانداردها به هموطنان عزیز خدمت رسانی نماید.

پاسخ

4 × چهار =

Call Now Buttonتماس با دکتر ندا حاجیها